Dieta według Kwaśniewskiego

Doktor Kwaśniewski swoje przemyślenia i teorię odżywiania oparł na zasadzie budowy ciała ludzkiego. To znaczy uważa, że najbardziej wartościowe produkty dla człowieka to te, z których zbudowany jest jego organizm. Stąd przewaga tłuszczy i białek w diecie. Jak wiadomo błony komórkowe i większa część komórek nerwowych zbudowane są z tłuszczu a dokładniej z tak napiętnowanego cholesterolu.

Jednocześnie zaleca spożywanie go w dużych ilościach i w tej sytuacji ma rację, ponieważ jak ukazywały badania naukowe cholesterol odkładany w ścianach tętnic wcale nie pochodzi z wchłanianego tłuszczu. Pochodzi ze spożywanych węglowodanów, które są przerabiane na energię a właśnie ten cholesterol jest produktem ubocznym tej otrzymywanej energii. Jak ukazują badania, w których wprowadzano do organizmu znaczone grupy węglowodanów. Dodatkowo spożywane tłuszcze nie obciążają wątroby wbrew obecnym przekonaniom tylko omijają ją i są wprowadzane bezpośrednio do krwioobiegu.

Swoją teorię doktor Kwaśniewski tłumaczy również energetyką poszczególnych składników pokarmowych (białko 1g=4kcal, węglowodany 1g=4kcal i tłuszcze 1g=9kcal) To dlatego również uważa, że im mniej jesz tym lepiej żyjesz i wbrew pozorom nie chodzi tu o diety głodowe tak powszechnie kreowane ale o spożywanie jak najmniejszej ilości pokarmu jak najbardziej energetycznego patrz tłuszczu. Na poparcie swojej teorii podaje przykłady ludów z Afryki, Azji czy Eskimosów, u których w diecie dominują tłuszcze i produkty zwierzęce. Mimo tego żadne z tych plemion nie ma problemów z miażdżycą, chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym czy jakąkolwiek inną chorobą nękającą nasze społeczeństwo.

Dla przeciwwagi podaje również przykłady zwierząt typowo roślinożernych u których w naczyniach tętniczych znaleziono blaszki miażdżycowe, czy te zwierzęta umierały na zawał pomimo tego, że w ich diecie nie było produktów zawierających tłuszcz. Kolejną i chyba najistotniejszym powodem, jak twierdzi autor, dla którego należy stosować dietę optymalną jest pozycja człowieka w łańcuchu pokarmowym. Człowiek jest na samej górze w łańcuch pokarmowego więc powinien żywić się tym co jest bezpośrednio pod nim w łańcuchu a nie tym co jest na samym początku. Może to co doktor Kwaśniewski uważa za słuszne dla wielu czytających ten artykuł będzie herezją ale nikt nie twierdzi, że wszystko to co słyszymy stale w mediach jest dla nas najlepsze i w ostatnim czasie znajduje się wiele osób, które te główne nurty medialne starają się obalić.

Doktor Kwaśniewski jest z pewnością taką osobą. Jest jednocześnie propagatorem swojego stylu odżywiania i doskonałym przykładem, ponieważ mając ponad osiemdziesiąt lat nadal jest w pełni sił witalnych co z pewnością wielu osobom powinno dać dużo do myślenia. Oprócz tego wśród jego publikacji znajduje się wiele listów od osób, które dzięki jego diecie odzyskały sprawność i zdrowie pomimo tego iż medycyna była w ich przypadku bezsilna.

Dodaj komentarz