Czy warto inwestować w studia MBA?

Studia MBA są dostępne w Polsce od wielu lat. W zasadzie na tego typu studiowanie decydują się kadry zarządzające, które mogą liczyć na to, że firma poniesie koszt nauki. Osoby, które dopiero chcą piąć się po szczeblach kariery zawodowej, zazwyczaj same muszą zapłacić za naukę – w zależności od uczelni koszt dwuletnich studiów wynosi około 5000 USD plus koszty dodatkowe (na przykład za testy wstępne, wyjazdy studyjne). Nie każdy dysponuje taką kwotą, ale brak pieniędzy nie powinien być przeszkodą, która blokuje szansę na rozwój zawodowy czy awans w strukturach poważnej firmy.

Nie każdy pracodawca “lubi” MBA

Osoby, które spontanicznie podejmują decyzję o rozpoczęciu studiów tego typu, a są podczas zmiany lub poszukiwania pracy, mogą napotkać na wiele problemów. Nie ma co szukać zatrudnienia w małych firmach czy w firmach, w których polityka personalna w ogóle nie stawia na rozwój pracowników. Hasło “MBA” może spowodować odrzucenie CV na “dzień dobry” lub wytworzyć nieprzyjemne sytuacje podczas rozmów kwalifikacyjnych. MBA to zagadka dla potencjalnych pracodawców, którzy pracowników potrzebują wyłącznie do generowania zysków (i do niczego więcej). Jeśli ktoś jest już “pod ścianą” i musi rozpocząć pracę w tego typu firmie, to niech lepiej nie chwali się studiami MBA – one nie ingerują w czas pracy, gdyż większość programów realizowana jest w trybie weekendowym, a po co pobudzać niepokój pracodawców? Nie warto jest też na długo wiązać się z taką firmą, gdyż pieniądze na MBA będą wydatkiem wyrzuconym w błotu, a mieć tytuł MBA tylko dla przyjemności, to raczej nie ten życiowy cel. Po prostu trzeba szukać dużej firmy, najlepiej o zasięgu międzynarodowym, gdzie indywidualna ścieżka kariery każdego pracownika to ogromna wartość dla przedsiębiorstwa.

MBA już nie jest enigmą

Mylenie studentów czy absolwentów Master of Business Administration (MBA) z gwiazdami koszykówki NBA to już przeszłość. Studia te kształcą ekspertów od zarządzania i są potwierdzeniem posiadania najwyższych kwalifikacji dla kadr zarządzających. Koszt studiów powinien bardzo szybko się zwrócić. Dobrą propozycją finansowania studiów jest kredyt gotówkowy. Sprawdza się w sytuacjach, gdy firma nie chce zapłacić za te studia lub stawia wymogi – na przykład podpisania umowy o pracę na kilka lat bez możliwości jej wypowiedzenia, pod rygorem zwrotu środków za studia. Kredyt z banku daje w tym przypadku dużo większą swobodę i całkowitą niezależność. Niektóre banki mają przygotowane oferty kredytowe specjalnie pod studia MBA.

1 Comment

Dodaj komentarz