E-sport w Polsce

E-sport to jedna z całkiem nowych rozrywek, która szturmem wchodzi do naszego kraju.

Tylko co to właściwie jest?

Mówiąc, skrótowo jest to odmiana sportu tradycyjnego gdzie drużyny lub też pojedynczy gracze rywalizują w pojedynkach gier wideo. Do tej pory w Polsce była to raczej mało znana dyscyplina, jednak już teraz widać, że zaczyna się to drastycznie zmieniać. Branża e-sportu rozwija, się w drastycznym tępię, jednak to właśnie w naszym kraju przyrost ten jest najszybszy.

O jakich liczbach jest tu mowa?

Spekuluje się, iż liczba odbiorców w 2018 roku przekroczy 800 tysięcy. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że w porównaniu do tradycyjnych zawodów jak piłka nożna czy siatkówka są to nadal małe liczby. Jednak należy pamiętać, że to nadal dość młoda branża, więc i tak można uznać to za duży skok biorąc pod uwagę. Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział, że takie coś właściwie istnieje.

Główną grupą odbiorców tego nowego medium są ludzie w wieku 18-24 lat, całkiem spore zainteresowanie tym sportem jest także w przedziale 25-34. Zdecydowaną większość stanowią mężczyźni, choć widać, ze wśród kobiet także nie brakuje miłośniczek tej branży. Główną rolę w rozroście e-sportu w naszym kraju mieli youtuberzy oraz streamerzy, którzy wypromowali tę dziedzinę sportu w kraju nad Wisłą.

Sponsorzy i reklamodawcy e-sport

Pamiętajmy także, że dla branży reklamowej to naprawdę smakowity kąsek. Im większa publiczność, tym większa grupa odbiorców i potencjalnych klientów. Podobnie jak w tradycyjnym sporcie, także tutaj reklamodawcy wcielają się w rolę sponsorów. Muszą to robić, jeżeli chcą dotrzeć do młodych osób interesujących się tym sportem. Dużo lepiej reklamować najnowszej generacji komputer, gdy promuje go osoba związana z tą branżą. Na rynek rozgrywek wideo wchodzą także tradycyjni duzi gracze.

E-sport w Polsce

Warto tu wspomnieć o transmisji rozgrywek Leauge of Legends http://CsCenter.pl, jaka odbyła się w naszym kraju ma jednym z kanałów sportowych. Nie można także zapomnieć o finałach ligi Intel Extreme Masters, które od 2013 roku obywają się w Spodku w Katowicach. Mówiąc o e-sporcie w Polsce należy wymienić jedną z najpopularniejszych drużyn w naszym kraju. Mowa oczywiście o Virtus.pro, której skład w rozgrywki Counter-Strike: Global Offensive składa się z polaków.

Stolica e- sportu

Mimo że e-sport w Europie ma, się całkiem nieźle to jego prawdziwą stolicą jest Korea Południowa. Zawodnicy są tam traktowani jak prawdziwi celebryci, mający tysiące fanów. Oczywistym jest także, to, że jak za większością branż sportowych także tutaj stoją pieniądze, i to wcale nie małe. I nie mówimy tutaj o drobnych, ale o wartości około 1 miliarda dolarów. Całkiem nieźle jak na tak nową branżę, a przewidywania na przyszłość wskazują, że e-sport ma swoje najlepsze lata dopiero przed sobą. Virtus.pro na wygranych finałach ligowych CS: GO zarobili 1,5 miliona złotych. Największe pieniądze są jednak w gdzie Dota 2, gdzie suma przeznaczona na nagrody w roku 2016 wyniosła 20 milionów dolarów.

Dodaj komentarz