Po co w łazience montujemy wentylatory

Wentylatory łazienkowe są nieodłącznym elementem wystroju każdej łazienki. Zaczynając swoją przygodę z wentylatorami warto jest wiedzieć, jakie są zasady związane z ich montażem i co jest najlepszym wyjściem. W końcu to one tak naprawdę zajmują się w większości usuwaniem zanieczyszczonego powietrza z danego budynku.

Co dają wentylatory łazienkowe

Nieodpowiednia wentylacja łazienki albo co gorsza jej całkowity brak może mieć opłakane skutki. Należy pamiętać, że to w tym pomieszczeniu dobywa się najwięcej czynności związanych z wodą w domu, a więc na przykład kąpiel, pranie ubrań czy ich suszenie. Woda ta skrapla się i, jeśli odpowiednio o to nie zadbano, może powodować powstawanie w łazience wilgoci, a to jest prostą drogą do rozwoju różnych grzybów i pleśni. W wyniku takich zagrożeń możliwa jest infekcja i różne inne problemy zdrowotne. Wilgoć jest również bardzo szkodliwa dla ścian, zwłaszcza jeśli nie są one wyłożone kafelkami. Oczywistością jest także całkowity brak komfortu w korzystaniu z pomieszczenia, w którym panuje tak ogromna duchota jak w nieodpowiednio wentylowanej łazience. Nie warto więc ryzykować i oszczędzać na odpowiedniej wentylacji.

Jaki wentylator do jakiej łazienki

Jest wiele zasad, które regulują to, jak można i powinno się montować wentylację w łazience. Zapoznanie się z nimi jest gwarancją tego, że w naszej łazience powietrze będzie odprowadzane prawidłowo, a my nie będziemy musieli martwić się o takie problemy jak pleśń czy grzyb. Przede wszystkim należy wiedzieć, że istnienie wentylacji naturalnej, inaczej nazywanej grawitacyjną, dopuszczone jest jedynie w łazienkach o kubaturze (a więc pojemności/objętości pomieszczenia) poniżej 6,5 metrów sześciennych. W przeciwnym wypadku zaistnieje konieczność wykorzystania wentylacji mechanicznej. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku wentylator powinien być w stanie usunąć 50 metrów sześciennych zanieczyszczonego powietrza w ciągu jednej godziny. Wielkość kanału bądź kratki wentylacyjnej jest także z góry ustalona. Pamiętać należy także o tym, że w celu sprawnego działania wentylacji do łazienki musi być zapewniony stały dopływ świeżego powietrza, nawet wtedy, kiedy drzwi do niej są zamknięte. Na ogół osiąga się to poprzez wycinanie na ich dole kilku niewielkich otworów bądź kratki, ewentualnie niewielkie podcięcie całego skrzydła drzwi.

Wentylatory łazienkowe https://mat-dom.pl/wentylatory-azienkowe/ pełnią bardzo ważną rolę, aktywnie chroniąc dom przed zanieczyszczonym powietrzem, a w konsekwencji różnymi problemami i potencjalnymi chorobami. Warto więc wiedzieć, na jakich zasadach działają.

Dodaj komentarz