Rachunek za prąd w niejednym gospodarstwie domowym za każdym razem staje się sporym wyzwaniem. Prąd nie jest w końcu tani, a wciąż tylko drożeje i drożeje. Wydawać by się mogło, że trzeba zacisnąć zęby i jakoś się z tym pogodzić, ponieważ nie da się nic z tym zrobić. Czy jednak na pewno? Może okazać się, że jest bardzo wiele rozwiązań takiego problemu – wystarczy tylko chcieć wprowadzić je w życie. Przykładem może być chociażby fotowoltaika dla domu. Wobec tego jakie są sposoby na oszczędzanie energii w domu?
Zmień swoje przyzwyczajenia
Niewyłączanie telewizora, kiedy już się go nie ogląda czy niezgaszanie światła przy wychodzeniu z pomieszczenia to u wielu ludzi standard. Warto tego typu przyzwyczajenia zmienić, nawet jeśli w praktyce aż tak dużych kosztów nie generują.
Jeśli doda się wszystkie tego typu mało oszczędne zachowania do siebie, może się okazać, że razem to wszystko kosztuje nas całkiem niemało.
Zainteresuj się taryfą nocną
Niektórzy dostawcy energii oferują tańsze ceny za prąd wykorzystywany w godzinach nocnych. Taka oferta może się okazać bardzo atrakcyjna, jeśli będziemy ją aktywnie wykorzystywać.
Najbardziej nam się przysłuży, jeśli w ciągu dnia pracujemy i najwięcej energii zużywamy właśnie w godzinach nocnych. Jednak nawet w przeciwnym wypadku na taryfie nocnej można sporo zaoszczędzić.
Obecnie wiele energochłonnych urządzeń umożliwia zaprogramowanie ich tak, aby zaczęły działać o określonej godzinie. Nie trzeba nawet być w domu, nie mówiąc już o samodzielnym ich włączaniu. Warto się tym zainteresować, zwłaszcza w przypadku urządzeń takich jak pralka czy zmywarka. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby działały w nocy, a trzeba przyznać, że nawet energooszczędne modele mimo wszystko sporo tej energii pochłaniają.
Poszukaj alternatyw dla swojego dostawcy energii
Dostawców energii w Polsce jest kilku i może się okazać, że ten, z którym jesteśmy związani wcale nie ma najatrakcyjniejszej oferty. Jest jednak jeszcze inne rozwiązanie, które pozwoli niemal całkowicie uniknąć potrzeby korzystania z usług jakiejkolwiek firmy energetycznej. Fotowoltaika dla domu w okresie letnim powinna w całości pokryć nasze zapotrzebowanie na prąd, a w pozostałe miesiące jakiekolwiek braki można w dużej mierze pokrywać wcześniej wygenerowaną nadwyżką.
Energia odnawialna jest dobra zarówno dla portfela, jak i dla środowiska – zwłaszcza, że nie jest już tak kosztowna, jak kiedyś. Wystarczy już tylko kawałek dachu i kilkanaście tysięcy złotych, aby zacząć oszczędzać na prądzie. Może się to wydawać kwotą zaporową, ale trzeba pamiętać, że dofinansowań i korzystnych pożyczek na takie inwestycje udziela większość gmin. Ponadto w pewnym momencie ten zakup się zwróci, a wtedy będzie można mówić już tylko o czystych zyskach.