Czy fotowoltaika się opłaca?

O odnawialnych źródłach energii słyszy się w ostatnim czasie bardzo dużo. Energia słoneczna, wiatrowa i wodna z biegiem lat będą coraz bardziej zastępować źródła tradycyjne, czy tego chcemy, czy nie. W związku z tym zdecydowanie warto zainteresować się z tym tematem już teraz, zwłaszcza, że fotowoltaika https://suncrew.pl/ jest rozwiązaniem stosunkowo tanim w porównaniu do chociażby przydomowych elektrowni wiatrowych. Tylko czy rzeczywiście jest to opłacalne?

Czym jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna działa przede wszystkim przy pomocy paneli fotowoltaicznych, które zakłada się w miejscach wysoko położonych i w związku z tym dobrze nasłonecznionych. Z energii słonecznej generowana jest energia elektryczna, którą możemy wykorzystać chociażby do zasilenia urządzeń elektrycznych czy oświetlenia, tak samo jak w przypadku prądu kupowanego od firm energetycznych.

Niektórzy sceptycy twierdzą, że w Polsce fotowoltaika nie ma miejsca, ponieważ po prostu jest to kraj zbyt mało słoneczny. W lato od rana do nocy świeci słońce i są upały, ale w wiosnę, jesień i przede wszystkim zimę jest z tym znacznie gorzej. Wbrew pozorom nie jest to wcale aż takim problemem. W lato możemy spodziewać się bowiem, że nie tylko zaspokoimy swoje potrzeby energetyczne, ale także wyprodukujemy znaczną nadwyżkę. Na szczęście nie jest tak, że ona po prostu przepada. Przechowują ją dla nas firmy energetyczne, a później, kiedy już będzie zbyt mało słonecznie żebyśmy byli w stanie sami wyprodukować wystarczającą ilość prądu, możemy ją odzyskać (a przynajmniej większą jej część). Dzięki temu możemy liczyć na duże oszczędności na energii elektrycznej przez cały rok, a nie tylko w lato.

Koszt założenia fotowoltaiki

Inwestycja w energię odnawialną może się kojarzyć z ogromnymi kosztami. Czasami rzeczywiście tak jest, ale na szczęście nie w przypadku energii słonecznej. Fotowoltaika https://suncrew.pl/ nie dość, że sama w sobie nie powinna stać poza zasięgiem finansowym przeciętnej polskiej rodziny, to jeszcze jest częściowo dofinansowywana przez państwo. Ostateczny koszt zależy przede wszystkim od mocy całej instalacji. Do tego trzeba zwrócić uwagę na fakt, że powinna nam ona posłużyć przez co najmniej kilkanaście lat, podczas których nie będą generowane żadne dodatkowe koszta.

Fotowoltaika jest rozwiązaniem nie dość, że bardzo przyjaznym środowisku naturalnemu, to jeszcze przyszłościowym. Ceny prądu już są wysokie, a w przyszłości będą tylko jeszcze bardziej rosły. Fotowoltaika co prawda będzie nam się co najmniej kilka lat zwracać, ale po tym czasie zaczniemy już tylko zyskiwać.

Dodaj komentarz