Co to jest styl rustykalny i czy sprawdzi się w Twoim domu?

W ciągle pędzącym do przodu pod względem technologii świecie, czasami czujemy potrzebę oderwania się od wszechobecnej nowoczesności i modernizmu. Możemy to zrobić najłatwiej we własnym domu – w końcu to my decydujemy, jak go urządzić. W ostatnich latach na popularności przybierają głównie minimalistyczne style aranżacji wnętrz (nowoczesny, skandynawski i inne), ale nie oznacza to, że koniecznie trzeba iść w tym kierunku. W Polsce coraz więcej zaczyna się mówić o bardzo lubianym w innych krajach (na przykład Stanach Zjednoczonych) stylu rustykalnym. Tylko co to jest styl rustykalny? Jak urządzić w nim mieszkanie?

Co oznacza styl rustykalny?

Styl rustykalny w swojej stylistyce nawiązuje do klimatów wiejskich i dawnych czasów. Nie oznacza to, że trzeba odrzucać wszystkie typowe dla współczesności elementy. Grzejniki https://mat-dom.pl/ to coś, bez czego dużo domów nie może się obejść, nie powinniśmy więc rezygnować z nich w imię stylu. Na rynku dostępny jest tak szeroki wachlarz opcji do wyboru, co sprawia, że grzejniki mogą nie zakłócać wystroju, a go wzbogacać. Kluczowy jest jednak umiar i rozsądek. Styl ten można z powodzeniem zastosować nawet w apartamentowcu w środku miasta, chociaż oczywiście najlepsze wrażenie będzie robił w domu jednorodzinnym, najlepiej drewnianym.

Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

Przede wszystkim powinniśmy poszukać mebli ręcznie robionych lub przynajmniej na takie wyglądających. Mogą to być na przykład fotele wiklinowe, drewniane stoły, stoliki i szafki. Bardziej zamożne osoby często decydują się na autentyczne antyki, zaś inni muszą zadowolić się meblami sztucznie postarzanymi. Całości dopełniają drewniane podłogi lub ściany, chociaż popularne staje się także odsłanianie fragmentów cegieł lub betonu. Istotna jest obecność ręcznie wykonanych ozdób i bibelotów – obrusów, garnków, obrazów wiejskiej sielanki i innych tego typu przedmiotów. Warto jednak zadbać, aby nie przesadzić, zwłaszcza jeśli nie mieszkamy rzeczywiście na wsi.

Na co uważać aranżując wnętrze w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny nie jest stylem najtańszym, do tego znacznie ciężej samemu zaaranżować tego typu wnętrze bez żadnego doświadczenia niż w przypadku stylów bardziej minimalistycznych. Jeśli mamy taką możliwość, warto zasięgnąć porady u profesjonalnego dekoratora wnętrz. Na styl rustykalny można z powodzeniem przerobić urządzony już wcześniej w innym stylu dom, ale jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt warto o tym pomyśleć już na etapie budowy domu.

Jeśli dopiero budujemy nasz dom lub planujemy przemeblowanie, warto wiedzieć co to jest styl rustykalny i rozważyć jego wybór. Jest to ciekawa opcja zwłaszcza dla sympatyków ludowych i wiejskich klimatów.

Dodaj komentarz