Jak zmotywować się do ćwiczeń – niezawodne sposoby

Jak zmotywować się do ćwiczeń – niezawodne sposoby

Sport to zdrowie i każdy o tym doskonale wie. Regularne ćwiczenia nie tylko sprawiają, że nasze ciało jest bardziej atrakcyjne i zdrowe, ale także powodują, że jesteśmy mniej podatni na choroby i żyjemy dłużej. Niestety mimo tych wielu zalet czasem ciężko jest się nam zmotywować do ćwiczeń i po prostu odpuszczamy. Czas to zmienić i przestać odkładać trening na jutro! Zobacz jak zmotywować się do ćwiczeń i pokochać aktywny tryb życia.

5 sposobów na znalezienie motywacji do ćwiczeń

Nie odkładaj ćwiczeń na jutro

Zacznę od jutra, od następnego miesiąca, a najlepiej od nowego roku. Właśnie tak większość z nas podchodzi do ćwiczeń i aktywnego trybu życia. Jednak pamiętaj, że ciągłe odkładanie czegoś na później Ci nie pomoże i nie sprawi, że “od poniedziałku” będzie łatwiej. Nie odwlekaj ćwiczeń, które ciągną się już za Tobą od jakiegoś czasu. Zwiększasz przez to szansę na to, że nie zrobisz ich wcale. Nawet jeśli bardzo Ci się nie chce, to postaraj się poświęcić, choć kilkanaście minut na rozgrzewkę i niezobowiązujące ćwiczenia. Nie musisz od razu robić godzinnego treningu, bo tylko byś się zniechęcił. Zacznij małymi krokami, a po jakimś czasie regularny trening wejdzie Ci w krew. Wystarczy zacząć.

Kontroluj postępy

Nic tak nie motywuje do działania, jak efekty pracy, którą w coś wkładamy. Właśnie dlatego stale kontroluj swoją wagę i wymiary, aby nie pominąć momentu, w którym udało Ci się zrobić nawet mały progres. Zmotywuje Cię to do tego, aby się nie poddawać i dalej ćwiczyć. Nie spodziewaj się spektakularnych efektów po miesiącu ćwiczeń, ale staraj się też cieszyć nawet najmniejszymi postępami. Po dłuższym czasie będziesz dumny z efektów swoich starań i z tego, że się nie poddałeś.

Nie zapominaj o nagrodach

Dla wielu ludzi ćwiczenia to przykra konieczność i podchodzą do nich z niechęcią. To duży błąd, ponieważ przez to szybko możemy się zniechęcić. Ćwiczenia i treningi wcale nie są takie złe i jeśli chcesz je wykonywać regularnie, to po prostu musisz się z nimi polubić. Raz na jakiś czas pozwól sobie na nagrodę za swoją wytrwałość i efekty – nawet te małe. Może to być ulubiony posiłek, nowy ciuch czy cokolwiek co sprawi Ci przyjemność i zachęci do dalszych starań. Nagroda musi być dla Ciebie na tyle atrakcyjna, żebyś wiedział, że warto czasem się poświęcić i wykonać trening, nawet jeśli bardzo Ci się nie chce.

Znajdź towarzysza do ćwiczeń

Jeśli sam nie potrafisz zmotywować się do ćwiczeń, to znajdź towarzysza do treningów. Wzajemna rywalizacja i motywowanie się w trudnych chwilach da Ci siłę do tego, aby nie rezygnować z treningów. Możesz ćwiczyć ze znajomymi, przyjaciółmi lub ukochaną osobą. Jeśli nie masz takiej możliwości, to zawsze możesz też wynająć trenera personalnego, który z pewnością nie da Ci zapomnieć o treningu. Samemu czasem trudno jest się namówić do ruchu, jeśli będziesz miał osobę, która ćwiczy z Tobą, to łatwiej będzie Ci wstać z kanapy.

Wyznacz sobie cel

Wyobraź sobie jak byś wyglądał mając wymarzoną sylwetkę – to jest właśnie Twój cel. Jeśli będziesz wiedzieć, co chcesz osiągnąć i co musisz zrobić, aby do tego dotrzeć, to łatwiej Ci będzie znaleźć chęci do działania. Zanim więc zaczniesz ćwiczyć, zastanów się, jaki masz w tym cel i co chcesz osiągnąć poprzez treningi. W chwilach zwątpienia przypomnij sobie o swoim celu. Powinno Cię to zmotywować i sprawić, że nawet gdy Ci się nie będzie chciało to i tak zrobisz trening.

Dodaj komentarz