Jak radzić sobie z suchą skórą?

Sucha skóra stanowi bezpośrednią przyczynę podrażnień i wcześniejszego pojawienia się oznak starzenia, takich jak zmarszczki czy bruzdy. Warto więc dążyć do przywrócenia jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Na początku należy ustalić jednak przyczynę nadmiernego wysuszenia naskórka i wyeliminować ją, aby powstrzymać proces dalszego odwadniania komórek.

Dlaczego skóra jest przesuszona?

Istnieje wiele przyczyn nadmiernego przesuszenia skóry. To te tkanki reagują bowiem jako pierwsze na złą dietę, szkodliwe nawyki czy choroby ogólnoustrojowe. Za przesuszeniem naskórka może stać na przykład łuszczyca lub cukrzyca, a także stosowanie niektórych leków czy palenie papierosów. Nadmiar soli w diecie będzie wpływał na cerę w podobny sposób. Większość tych przyczyn wystąpienia nadmiernie suchej skóry można wyeliminować poprzez zmianę codziennych nawyków. Warto pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu całego organizmu – picie co najmniej 2 litrów wody dziennie to niezbędne minimum.

Suchość skóry może być również wynikiem działania czynników zewnętrznych. Ekspozycja na słońce, korzystanie z solarium, stosowanie silnie wysuszających mydeł i innych środków myjących przesusza cerę od zewnątrz. Należy dbać więc o odpowiedni dobór produktów do pielęgnacji i pamiętać o stosowaniu filtrów SPF.

Jak radzić sobie z suchą skórą?

Podstawą pielęgnacji skóry suchej jest prawidłowe nawodnienie organizmu i staranna pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami. Oczyszczanie przesuszonej cery musi być delikatne. Najlepiej myć ją mleczkami i płynami micelarnymi z dodatkiem substancji natłuszczających. Niezbędne jest także intensywne nawilżenie, o które można zadbać przy pomocy domowych środków lub drogeryjnych kosmetyków np. dexeryl.

Aby szybko ukoić suchą skórę, można zaaplikować na nią intensywnie nawilżającą i odżywczą maseczkę, która działa silniej niż kremy do codziennego stosowania. Nie można jednak przesadzać, bo sucha cera błyskawicznie stanie się cerą tłustą. Domowe maseczki do twarzy dla skóry przesuszonej powinny składać się z kolei z owoców, miodu i olejów – produkty te pomogą zwiększyć elastyczność skóry i poprawić jej funkcje ochronne.

Dodaj komentarz