Wyprawka dla kota – jak ją przygotować?

Wyprawka dla kota – jak ją przygotować?

Jeśli planujesz zostać w najbliższej przyszłości posiadaczem kota lub gdy los obdarzył Cię niespodziewanie kocim przyjacielem – skompletuj niezbędną dla czworonoga wyprawkę.

Żywienie kota

Warto dowiedzieć się, czym kot był karmiony do tej pory. Gwałtowna zmiana karmy może odbić się negatywnie na jego zdrowiu, dlatego wszelkie modyfikacje diety należy przeprowadzać stopniowo, mieszając poprzednią karmę z tą, którą docelowo zamierza się karmić pupila. Jeśli nie mamy takiej wiedzy, bo kot np. się przybłąkał, należy obserwować czy dany rodzaj karmy mu służy. Na początek warto zakupić mniejsze opakowanie dostosowanej do wieku kota suchej karmy (najlepiej bezzbożowej) oraz różne puszki z mięsną karmą, aby sprawdzić, które najbardziej mu zasmakują. Kot powinien mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Potrzebne będą 2 miski – na karmę oraz na wodę. Najlepiej sprawdzają się ceramiczne.

Kuweta

Dla kota niezbędnym zakupem będzie kuweta, żwirek oraz łopatka do sprzątania kuwety. Są dwa rodzaje kuwet – zamknięte i otwarte oraz różne rodzaje żwirków.

Żwirek niezbrylający

Pochłania wilgoć z moczu, lecz wymaga częstej wymiany całego żwirku.

Żwirek zbrylający

Wilgoć powoduje powstawanie grudek łatwych do usunięcia.

Do tego rodzaju zalicza się żwirek:

– drewniany

– bentonitowy

– silikonowy (silikatowy)

Tutaj także najlepszym rozwiązaniem jest zakup małego opakowania, aby sprawdzić, który żwirek odpowiada kotu. Warto także dokupić pochłaniacz zapachu, którym posypuje się żwirek. Ma on dodatkowo działanie przeciwdrobnoustrojowe i zwiększające chłonność.

Drapak i legowisko

Jest to niezbędny element wyprawki, który pozwoli ochronić meble przed podrapaniem przez kota. Drapaki często przypominają drzewka, umożliwiają kotom wspinanie się oraz mają budki, w których kot może się schować i odpocząć. Koty są zwierzętami, które przesypiają nawet do 16 godzin na dobę.

Pielęgnacja

Potrzebna będzie szczotka do czesania oraz cążki lub nożyczki do przycinania pazurków. Warto poprosić weterynarza na wizycie, aby pokazał, w jaki sposób bezpiecznie przycinać kotu pazurki. W przypadku kotów długowłosych potrzebne będą kosmetyki do pielęgnacji sierści.

Transporter

Na wizytę do weterynarza najlepiej używać plastikowego transportera z odpinanymi drzwiczkami i pokrywą, aby łatwo było włożyć i wyjąć kota. W przypadku podróży można wybrać miękki transporter, który na pewno zapewni zwierzęciu większy komfort.

Zabawki

Odpowiednia ilość ruchu ma ogromne znaczenie dla zdrowia pupila, dlatego warto zaopatrzyć się w różne zabawki. Koty uwielbiają polować, dlatego dobrym wyborem są różnego rodzaju wędki, które umożliwiają bezpieczną zabawę, w której kot może zaspokoić potrzebę polowania. Innymi ciekawymi zabawkami są piłeczki z piórami, myszki np. z kocimiętką czy tunele. Warto zaznaczyć, że dla bezpieczeństwa kota nie powinien on zostać bez opieki podczas zabawy.

Posiadanie kota to nie tylko mnóstwo radości, lecz także duża odpowiedzialność, aby zapewnić mu zdrowie oraz długie i szczęśliwe życie. Warto się odpowiednio przygotować do tego wyzwania, a kot z pewnością odwdzięczy się nam słodkim mruczeniem.

Dodaj komentarz