Jaskółcze ziele to roślina o bardzo dużych możliwościach leczniczych. Wykorzystuje się ją w leczeniu zmian skórnych, infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Niestety łatwo ją też przedawkować i wtedy może stać się dla nas trucizną. Jak bezpiecznie stosować olejek z tego „chwastu”?
Jaskółcze ziele – co to za roślina?
Glistnik pospolity to inna nazwa tej rośliny. Rośnie praktycznie na całej półkuli północnej ,a w Polce występuje pospolicie na łąkach, w przydrożnych drogach, lasach oraz na polach i w ogródkach gdzie najcześciej traktowana jest jak chwast i tępiona. Tą roślinę nietrudno rozpoznać. Kiedy kwitnie to zachwyca intensywnie żółtymi kwiatami, a poza tym okresem da się zidentyfikować po srebrnym nalocie na liściach i owłosionej łodydze. Osiąga około 1 metra wysokości i lubi zacienione, wilgotne miejsca. Z przełamanej łodygi wycieka sporo mleczno zabarwionego soku, który pozostawia żółte plamy.
Naturalna pomoc na kurzajki i inne problemy skórne
Jaskółcze ziele to roślina, której w celach terapeutycznych można używać zarówno w formie suszu, jak i wytłoczonego olejku. Wyciąg z glistnika bywa także dokładany do suplementów diety mających poprawić kondycję naszej skóry. Już surowy sok wyciśnięty prosto z łodygi na zmianę skórną może przynieść terapeutyczny efekt. Na zmiany skórne najczęściej używa się go w formie olejku. Olejek sprzedawany jest w niewielkich buteleczkach i zwykle zaleca się jego wymieszanie z inną ileistą substancją w stosunku 1:1. Tak przygotowaną substancję nakładamy aplika torem, np. patyczkiem do uszu, na zmienione chorobowo miejsce. Jaskółcze ziele jest bardzo skutecznie w zwalczaniu kurzajek, zmian łuszczycowych, czy owrzodzeń. Co ważne jego silne właściwości antybakteryjne i antywirusowe pozwalają mu na skuteczne działanie nawet w przypadku zakażonych i trudno gojących się zmian skórnych.
Przeciwwskazania do korzystania z glistnika
Wyciąg z glistnika bywa także dokładany do suplementów diety mających poprawić kondycję naszej skóry. Z uwagi na łatwość przekroczenie zalecanej dawki i duże ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych w Europie, na oficjalnym i dobrze przebadanym rynku ciężko już znaleźć preparaty z ekstraktem z jaskółczego ziela. Najczęściej są to produkty sprowadzane z Rosji i innych krajów zza naszej wschodniej granicy, gdzie prawo względem leków, suplementów, a także żywności jest dużo bardziej liberalne. Aplikując preparat zewnętrznie koniecznie należy pamiętać o umyciu rąk. Zatarcie oczu tą substancją może skutkować uszkodzeniem wzroku, często nawet na trwałe. Uważać należy też na inne delikatne obszary ciała, szczególnie te pokryte jedynie błoną śluzową. Oprócz tych środków ostrożności stosowanie glistnika należy rozważyć, a jeżeli już to korzystać tylko pod kontrolą lekarza, przez osoby z zaburzeniami pracy wątroby i woreczka żółciowego, chorobami autoimmunologicznymi, wrzodami, poniżej 12 roku życia, a także u ciężarnych i karmiących piersią.