Ogród Botaniczny w Krakowie

Ogrody botaniczne są chętnie odwiedzanymi miejscami przez wszystkich miłośników przyrody. W Krakowie, pierwszy Ogród Botaniczny powstał już w XVIII wieku i był podobno pierwszym w Polsce. Dzisiaj, ogród przynależny jest do Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jego powierzchnia wynosi około 10 ha. Teren ogrodu jest miejscem wprost stworzonym do spacerów i wypoczynku wśród zieleni. Każdy, kto lubi przebywać na świeżym powietrzu, na pewno doceni w krakowskim Ogrodzie Botanicznym piękne kompozycje roślinne, drzewa i kwiaty, dzięki którymi możemy cieszyć się z bliskiego kontaktu z naturą. Spacerując wzdłuż wytyczonych ścieżek i tras podziwiamy wiele gatunków kolorowej i przepięknej roślinności, zasadzonej wśród skalników kamiennych i stawów. W stawach możemy zauważyć mnóstwo niezwykłych okazów ryb.

Ogród Botaniczny w Krakowie w swojej kolekcji posiada unikatowe i najstarsze kolekcje flory w Polsce. Na terenie ogrodu występują kwiaty egzotyczne, takie jak: ananas, pieprz czarny czy palmy różnej wielkości i rodzaju, rozkwitające w ogrodowej palmiarni. Na terenie ogrodu znajdziemy również rośliny chronione, mięsożerne oraz wiele innych ciekawych i godnych uwagi gatunków.

Niektóre z gatunków muszą być hodowane są w specjalistycznych szklarniach, gdzie również istnieje możliwość zwiedzania. Ogród Botaniczny w Krakowie obchodzi nawet swoje święto, zwane „świętem ogrodów”, podczas którego można posłuchać muzyki i interesujących wykładów, a nawet zakupić unikatowe rośliny do swojej własnej kolekcji. Ceny biletów wahają się między 5-10 zł za osobę. Przechodząc po krakowskim Ogrodzie Botanicznym stwierdzam, że jest to miejsce niesamowite, pozwalające zapomnieć o problemach codziennego świata. Tylko my i natura. Czyż to nie piękne?