Alergia na laktozę jest często występującą dolegliwością, której objawy pojawiają się w wyniku spożycia mleka. Jeśli po wypiciu ulubionej kawy z mlekiem, czy zjedzeniu posiłku z jego dodatkiem pojawiają się objawy takie jak biegunka czy wzdęcia, warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z alergią.
Czym jest laktoza?
Laktoza jest cukrem występującym w mleku ludzkim oraz zwierzęcym. Można ją otrzymać również przy produkcji sera. To połączenie cząsteczek glukozy i galaktozy jest zdecydowanie mniej słodkie od glukozy lub powszechnie stosowanej sacharozy. Stężenie laktozy w mleku, zależnie od rodzaju, może być różne. Do jej trawienia niezbędny jest enzym zwany laktazą, który rozkłada laktozę na cukry proste wchłaniane w jelitach.
Alergia a nietolerancja – różnice
Pacjenci często uznają pojęcie alergii i nietolerancji na laktozę za synonimy. Nie jest to jednak ta sama dolegliwość. Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego na czynniki zewnętrzne. Reakcja obronna pojawia się od kilku godzin do nawet kilku dni od spożycia alergizującego produktu.
Nietolerancja to brak zdolności (lub zmniejszona zdolność) do rozłożenia laktozy na cukry proste wywołana niedoborem laktazy. Niestrawiona laktoza fermentuje w jelitach, wywołując objawy takie jak wzdęcia, biegunka czy nudności. Występują one szybciej niż w przypadku alergii – zwykle od 30 minut do 2 godzin po spożyciu mleka.
Alergia na białka mleka – objawy
Alergia na białka zawarte w mleku to odpowiedź układu immunologicznego na czynnik alergizujący. Objawia się nie tylko dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, wymioty, biegunka, dyskomfort w brzuchu), ale także symptomami takimi jak:
– alergiczne reakcje skórne (swędzenie, AZS, wysypka),
– katar i kaszel,
– kichanie,
– zapalenie spojówek,
– bóle mięśniowe,
– nawracające zapalenie gardła.
W przypadku ostrej reakcji alergicznej może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.
Co robić w przypadku alergii na laktozę?
Najprostszym sposobem na uniknięcie reakcji alergicznej po spożyciu mleka krowiego jest wyeliminowanie go z diety. Na rynku dostępny jest szereg jego zamienników – mleka roślinne i substytuty mleka (sojowe, ryżowe, migdałowe czy kokosowe).
Należy unikać również wszelkich produktów na bazie mleka krowiego:
– jogurtów i przetworów mlecznych,
– śmietany,
– masła,
– wędlin i serów zawierających w składzie białka mleka.
Podczas przygotowywania ciast oraz dań z dodatkiem mleka również nie należy zapominać o zastosowaniu ekwiwalentu mleka.
Dieta eliminacyjna w przypadku alergii na laktozę obfituje w większe restrykcje niż w przypadku nietolerancji laktozy. Pacjenci cierpiący na tę drugą dolegliwość mogą spożywać jogurty czy przetwory mleczne.