Prawidłowa pielęgnacja włosów

Prawidłowa pielęgnacja włosów

Prawidłowa pielęgnacja włosów jest niezwykle ważna dla zachowania silnych i lśniących włosów, a także zdrowej skóry głowy. Coraz więcej osób sięga po rady specjalistów i kupuje produkty pozbawione szkodliwych środków i odpowiednie dla typu włosów, które mają. 

Jakie substancje szkodzą włosom?

Najczęściej używanym produktem do włosów jest na pewno szampon, dlatego ważne, by nie zawierał on w składzie szkodliwych substancji. Najczęściej zwraca się uwagę, by kupować produkty bez SLS, czyli Laurylosiarczanu sodu, który może przyczynić się do powstawania łupieżu, a ponadto wysusza skórę, może uczulać i drażnić. Należy wystrzegać się go w każdym produkcie, szczególnie w szamponach.

Kolejną substancją, której należy unikać jest Glikol propylenowy – ma on toksyczny wpływ na skórę i jej system odpornościowy, często podrażnia skórę. Równie szkodliwy jest Glikol polietylenowy, który uszkadza strukturę genetyczną komórek. Te dwie substancje są również potencjalnie rakotwórcze.

W trakcie zakupu szamponu warto również zwrócić uwagę na środki pianotwórcze, czyli DEA, MEA i TEA. Mogą one powodować alergie, mają też negatywny wpływ na układ immunologiczny i są potencjalnie rakotwórcze.

Produkty do pielęgnacji włosów

Skoro wiemy już czego unikać w kosmetykach do pielęgnacji włosów, warto przejść do tego, jakich produktów nam potrzeba. Warto wyposażyć się w odpowiedni szampon do naszego typu włosów – niskoporowatych, średnioporowatych lub wysokoporowatych. Na wielu stronach internetowych można zrobić test, który wskaże nasz rodzaj włosów.

Kolejnym ważnym produktem jest odżywka do włosów, która również powinna być pozbawiona szkodliwych substancji i dobrana do rodzaju włosów. Wartościowym produktem będzie również olej do włosów i peeling do skóry głowy, nie stosuje się ich podczas każdego mycia, więc starczą na długo.

Mycie włosów krok po kroku

Specjaliści wskazują wiele metod mycia włosów i kroków, które należy podjąć. Warto jednak pamiętać, by szamponem myć przede wszystkim skórę głowy i włosy u nasady, nie całe włosy. Po każdym spłukaniu szamponu, na włosy od ucha w dół powinna zostać nałożona odżywka. To niezwykle ważne kroki, o których nie wszyscy wiedzą. Jeżeli nie masz czasu na systematyczne mycie włosów, warto zastosować suchy szampon, który zmniejsza ryzyko przetłuszczania się włosów.

Dodaj komentarz