Zalety i wady wymiany Twoich akcesoriów kuchennych na miedziane

Zalety i wady wymiany Twoich akcesoriów kuchennych na miedziane

Kuchenne akcesoria miedziane znane są od bardzo dawna. Nawet w wielu historycznych wykopaliskach można zauważyć, iż choćby pierwsze naczynia kuchenne były wykonane z miedzi. Jakie są wady i zalety posiadania miedzianych akcesoriów w kuchni?

Naczynia miedziane w kuchni — niepowtarzalne akcesoria z historią

Naczynia miedziane prezentują się bardzo efektownie. W związku z tym uznawane są za gościa honorowego w kuchni. Misy do robienia dżemów i deserów, łyżeczki, jak również uwielbiany przez miłośników kawy — Turek. To wszystkie najważniejsze atrybuty każdej kuchni. Wiele osób twierdzi, iż metal wykazuje właściwości antybakteryjne. Co więcej, może on usuwać różne bakterie i grzyby z wody i innych pokarmów — udowodniono, iż eliminuje bakterie E. coli oraz salmonellozę. W związku z powyższym pojawienie się miedzianych akcesoriów kuchennych przestaje być czymś zaskakującym. Zwłaszcza że miedziane naczynia nie tylko zdobią ucztę, ale również mają pozytywny wpływ na zdrowie.

Jakie są wady zaopatrzenia się w miedziane naczynia?

Warto uwzględnić, iż miedź wykazuje kilka niepożądanych właściwości. Jedna z nich jest utlenianie się niektórych kwasów owocowych na skutek kontaktu z miedzianą powierzchni. W związku z tym uwalniają się szkodliwe dla organizmu substancje, które mogą przyczynić się nawet do zatrucia. Po ugotowaniu potrawy w miedzianych pojemnikach, należy wyjąć ją szybko w celu przeciwdziałania przesycenia tymi pierwiastkami.

Co więcej, nadmierna wilgoć może przyczynić się do powstania patyny na miedzi. Jest to zielonkawa powłoka, która tworzy się na skutek kontaktu miedzi z dużą ilością wilgoci. Gotowanie w naczyniach z takimi defektami jest całkowicie niewskazane.
Spore ilości miedzi w organizmie prowadzą do zaburzeń odżywiania. Dzieci, jak również osoby z problemami z wątrobą nie powinny spożywać potraw z naczyń wykonanych z takiego materiału, gdyż są oni bardzo podatni na wpływ nadmiaru tego pierwiastka.
Inną istotną wada, jaka cechują się naczynia miedziane, jest dość wysoki koszt przyrządzenia potraw. Jednak należy wziąć po uwagę, iż za spore pieniądze, które wiążą się z kupnem przyborów kuchennych, można zostawić spuściznę nawet dla pokolenia wnuków.

Dodaj komentarz