Flaga Holandii – co trzeba wiedzieć?

Flaga Holandii – co trzeba wiedzieć?

 

Flaga Holandii, którą obecnie znamy, była już używana w XVI wieku, jednak w minimalnie innej formie. Kolory takie jak: niebieski, biały i pomarańczowy były barwami, które nosiły wojska księcia holenderskiego Wilhelma I Orańskiego. Już w XVII wieku, zamiast koloru pomarańczowego zaczął być używany kolor czerwony. Prawdopodobnie przyczyną zmiany było to, że barwnik pomarańczowy nie był trwały. Oficjalnie flaga została przyjęta 19 lutego 1937 roku przez królową Wilhelminę. Również ona w dekrecie uznała, że na fladze ma znajdować się kolor czerwony, a nie pomarańczowy. Warto wiedzieć, że flaga Holandii jest jedną z najstarszych flag państwowych, a co ważne jako jedna z pierwszych była symbolem narodu, a nie tylko króla czy cesarza. 

Flaga Holandii - co trzeba wiedzieć?

Flaga Holandia – podstawowe cechy

Oficjalnie flaga Holandii składa się z trzech kolorów. Na samej górze umieszczony jest kolor czerwony, następnie kolor biały, a na dole kolor niebieski. Proporcje boków wynoszą 2:3, gdzie wszystkie części stanowią 1/3.

Holandia flaga – dlaczego pomarańczowy jest kolorem Holandii?

Warto zauważyć, że Holandia kojarzy się zdecydowanie z kolorem pomarańczowym. Nie tylko drużyny sportowe noszą pomarańczowe stroje, ale również domy dekorowane są na pomarańczowo w trakcie święta państwowego. Odpowiedzi należy szukać w historii Holandii. Otóż pomarańczowy kolor jest symbolem zwycięstwa i odnosi się do hrabiego Wilhelma Cichego, gdyż pod jego przywództwem Holandia odzyskała niepodległość. Kolor niebieski z kolei symbolizuje hrabstwo Nassau, gdzie władcą był właśnie Wilhelm Cichy. Zatem dzięki dynastii Oranje – Nassau kolor pomarańczowy stał się symbolem Holandii i symbolem zwycięstwa nad Hiszpanią. Kolor ten jest tak często używany przez Holendrów, że powstało zjawisko zwane pomarańczowym szaleństwem.

Godło Holandii – jakie jest jego znaczenie?

Na godle Holandii znajdują się 3 lwy, z których jeden trzyma miecz. Herb Holandii wywodzi się z herbu królewskiego dynastii Orańskiej-Nassau. Herb jest bardzo stary, bo pochodzi z XVII wieku. W czasie okupacji hiszpańskiej aż 7 prowincji utworzyło parlament i przyjęło ten herb, gdzie lew trzyma w jednej łapie 7 strzał. Z kolei w drugiej znajduje się miecz, który jest symbolem mocy i zwycięstwa. Warto także zwrócić uwagę, że powyżej tarczy herbowej znajduje się korona Holandii. Natomiast pod tarczą jest napis w języku francuskim, który można tłumaczyć jako słowo utrzymam. Zatem symbolizuje on wolę zwycięstwa i wolę walki oraz niepoddanie się Hiszpanii. Warto także wiedzieć, że herb królestwa Holandii nazywany jest herbem średnim i używany jest przez administrację państwową na każdym szczeblu władzy. Na jego podstawie został opracowany logotyp całego systemu w formie sygnetu. Bywają sytuacje, że administracja wykorzystuje tylko tarczę herbu z godłem, na którym znajduje się korona bez płaszcza podbitego gronostajem, który został zwieńczony umieszczeniem na samej górze małej korony. Również często wykorzystuje się mały herb królewski, z jednym lwem. Taki herb funkcjonuje w systemie naczelnych znaków państwowych Holandii.

Historia pochodzenia holenderskiego hymnu narodowego

Hymn Holandii nosi tytuł „Het Wilhelmus”. Został napisany przez Hendrika Willema van Loona, który był także poetą. Tekst został napisany w 1568 roku i jest to jeden z najstarszych hymnów na świecie opowiadający o historycznym wydarzeniu — powstaniu Holandii przeciwko hiszpańskim rządom w XVI wieku.

Historia Holandii

Historia Holandii jest długa i złożona, z wieloma ważnymi wydarzeniami, które ukształtowały kraj.

Historia Holandii zaczyna się od utworzenia rzymskiej prowincji u ujścia Renu i Mozy w 12 r.p.n.e. W tym czasie dzisiejsza Belgia i Holandia były jedną rzymską prowincją. Wydarzenia historyczne, które miały miejsce na tym terenie, doprowadziły na przestrzeni wieków do wielu ważnych zmian w Europie.

Holandia jest domem dla wielu różnych grup etnicznych i kultur. Holendrzy są często uważani za bezpośrednich potomków plemion germańskich, które migrowały do tego regionu w czasach starożytnych. Pierwsza wzmianka o nazwie „Nederland” (po holendersku „Niderlandy”) znajduje się w dokumencie z XI wieku.

Holenderski jest językiem urzędowym kraju i językiem ojczystym większości mieszkańców. Holenderski jest również używany przez wiele osób w Belgii, Niemczech i innych krajach, ze względu na duże fale holenderskiej imigracji.

Jakie są wartości holenderskie?

Kultura holenderska opiera się na zbiorze wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Holendrzy przywiązują dużą wagę do rodziny i przyjaciół. Cenią też tolerancję i równość. Holendrzy są bardzo otwarci i tolerancyjni w stosunku do innych kultur, religii, stylu życia i ludzi z różnych środowisk.

Holendrzy są znani ze swojego zaangażowania na rzecz rodziny, przyjaciół i szerszej społeczności. Cenią różnorodność i równość, co oznacza, że mogą akceptować różne kultury i style życia. Holendrzy są nie tylko tolerancyjni wobec innych ludzi i kultur; ogólnie są też otwarci.

Co sprawia, że Holandia jest tak wyjątkowa?

Holandia to mały, gęsto zaludniony kraj w Europie Zachodniej. Graniczy z Niemcami na wschodzie, Belgią na południu i Morzem Północnym na północnym-zachodzie.

Holandia ma długą historię handlu i handlu. Holendrzy znani są ze swojej tolerancji, postępowych postaw i otwartości. Te cechy sprawiły, że Amsterdam jest popularnym miejscem docelowym dla turystów LGBT i nie tylko.

Holendrzy są znani ze swojej kreatywności i przedsiębiorczości. Cieszą się także jednym z najlepszych standardów życia na świecie.

Dodaj komentarz