Najwyższy człowiek na świecie przestał rosnąć

Najwyższy człowiek na świecie przestał rosnąć

Najwyższy człowiek na świecie przestał rosnąć

Jaki to wysoki wzrost? Czy 180 centymetrów, a może aż 2 metry? Jednak nawet osoby o takim wzroście mogą poczuć się małe wtedy, gdy porównają się z najwyższym żyjącym obecnie człowiekiem na świecie, który ma aż 251 centymetrów!

Aktualny rekord Guinnessa dla najwyższej żyjącej osoby na Ziemi należy do Turka – Sultana Kösena, który mierzy aż 251 centymetrów. Być może rósłby dalej i byłby jeszcze wyższy, ale ze względu na swój stan zdrowia zdecydował się na terapię, która zahamowała jego dalszy wzrost.

Historia Sultana Kösena

Sultan Kösen urodził się 10 grudnia 1982 roku w Turcji. Aktualnie mieszka z rodzicami oraz swoją siostrą, a także ma trzech braci. Zajmuje się uprawą roli, dzięki czemu może finansowo wspomagać swoją rodzinę, ponieważ ze względu na swój nieprzeciętny wzrost nie mógł ukończyć szkoły.

Już w młodym wieku Sultan był wyższy od rówieśników. Dzisiaj, jak sam przyznaje, odczuwa zalety swojego wysokiego wzrostu, ponieważ jako najwyższy człowiek świata nie ma problemu z tym, aby wkręcić żarówkę czy powiesić zasłony, niemniej jednak z drugiej strony wskazuje na niedogodności związane ze swoimi 251 centymetrami. Przede wszystkim ma trudności w znalezieniu odpowiednich ubrań i musi szyć je na zamówienie. Także nie może przemieszczać się samochodem, ponieważ do żadnego z nich się nie mieści.

Dlaczego Kösen jest tak wysoki?

Co jednak spowodowało, że największy człowiek świata żyjący obecnie jest tak wysoki? Podobnie jak w przypadku innych osób z ponadprzeciętnym wzrostem, odpowiedzialne są hormony. Kösen cierpi na chorobę nazywaną akromegalią, która charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu.

Akromegalia to choroba spowodowana zbyt dużym wydzielaniem hormonu wzrostu wskutek czynnego hormonalnie gruczolaka umieszczonego w przednim płaci przysadki mózgowej. Schorzenie to dotyka osób już dorosłych, u których zakończył się proces wzrastania kości.

Warto przy tym zaznaczyć, że osoby, u których zdiagnozowano taką chorobę, mają ponad dwukrotnie wyższą śmiertelność – powodem śmierci najczęściej są powikłania sercowe i choroby mózgowonaczyniowe.

Sultan przestaje rosnąć

Chorobę można leczyć i odpowiedniej terapii poddał się także Kösen. Terapia polega wówczas na usunięciu gruczolaka podczas specjalistycznego zabiegu operacyjnego. Stosuje się też odpowiednie leczenie farmakologiczne, gdy istnieją przeciwwskazania do zabiegu, na przykład guz jest nieoperacyjny.

Zatem obecnie największy człowiek świata wzrost którego wynosi aż 251 centymetrów, nie urośnie już więcej. Po udanej operacji lekarzom udało się zastopować jego tempo wzrostu, a tym samym poprawić jakość jego życia. Niestety, Sultan jest i tak skazany na poruszanie się o kulach, ponieważ długotrwałe stanie i chodzenie powoduje u niego uczucie znacznego zmęczenia.

Dodaj komentarz