Jak urządzić biuro dla małej firmy?

Jak urządzić biuro dla małej firmy?

Po ponad roku pracy zdalnej, wiele z nas zatęskniło za pracą w biurze. Własne biurko, możliwość porozmawiania ze współpracownikami i atmosfera skupienia, jaka zazwyczaj w biurach panuje. I ta ostatnia cecha najlepiej charakteryzuje dobrze urządzone biuro. Miejsce pracy powinno być estetyczne, przyjemne w odbiorze wizualnym, niedostarczające zbyt dużej ilości rozpraszających bodźców i przemyślane. Szczególnie w małej firmie, która może pozwolić sobie na indywidualizm. Jak urządzić biuro dla małej firmy?

Wybór powierzchni 

Pierwszą decyzją jaką musisz podjąć urządzając biuro, jest wybór powierzchni. Ile potrzebujesz przestrzeni? Kilka pokoi, czy jeden duży? Wiele zależy od tego czym zajmuje się Twoja firma. Jeśli prowadzisz działalność, która wymaga rozmów telefonicznych z klientem, to warto zastanowić się nad większą powierzchnią podzieloną wyciszającymi ściankami, tak żeby jeden pracownik nie przeszkadzał drugiemu. Wyciszenie otrzymasz  także używając specjalnego podłoża. Najlepszym rozwiązaniem jest wykładzina obiektowa, która pochłania dźwięk i wycisza pomieszczenia. 

Na bardziej otwarte rozwiązania możesz postawić kiedy prowadzisz agencję kreatywną lub małą redakcję. Wtedy bardzo ważna jest praca zespołowa, a wszyscy pracownicy powinni mieć do siebie łatwy dostęp. Pamiętaj jednak, że niezależnie od rodzaju pracy każdy pracownik powinien mieć wydzielone swoje miejsce w biurze – czy to będzie biurko, czy oddzielny boks. 

Nie używaj jaskrawych i ciemnych kolorów 

Nie ma nic gorszego niż jaskrawe ściany w biurze – żółty, pomarańczowy, czy limonkowa zieleń. Tych kolorów zdecydowanie unikaj. Tak samo nie powinno malować się ścian biurowych na kolory ciemne, takie jak granat, bordowy itp. Ciemne barwy optycznie zmniejszają pomieszczenia i sprawiają, że pracownik czuje się przytłoczony. Z kolei jaskrawe kolory rozpraszają i wpływają na dyskomfort osoby, która długo w takim pomieszczeniu przebywa. Jakie więc kolory wybrać? Możesz postawić na klasyczny biały, a ściany urozmaicić obrazami i roślinami. W biurze zawsze warto mieć rośliny – szacuje się, że dzięki roślinom doniczkowym można zwiększyć wydajność pracowników nawet o 15 proc, na podłodze warto posiadać wykładzinę biurową. Działają także jako naturalny filtr i nawilżacz powietrza. 

Ściany możesz pomalować także na różne odcienie beżu lub błękitu (np. zmieszanego z szarościami), który działa wyciszająco. Przy jasnych ścianach możesz za to postawić na ciemniejsze meble, np. drewniane. Jeśli jednak masz wyjątkowo małe biuro, to biurka i szafki również wybierz w jasnych kolorach, żeby optycznie powiększyć przestrzeń. 

Dodaj komentarz