Z którego programu pit warto skorzystać, sporządzając roczną deklarację podatkową?

Z którego programu pit warto skorzystać, sporządzając roczną deklarację podatkową?

Z którego programu pit warto skorzystać, sporządzając roczną deklarację podatkową?

Deklarację podatkową możemy sporządzić i złożyć w tradycyjny sposób, lecz coraz więcej osób decyduje się wypełnić ją i wysłać internetowo. W tym celu korzystamy z programów do rozliczania pit. Który z nich warto wybrać – komercyjny czy publiczny?

Państwowy program – Twój e-Pit

Już od kilku lat podatnicy mają możliwość skorzystania z całkowicie bezpłatnego programu, jakim jest Twój e-Pit. Jest to program pit rządowy, w którym znajdziemy informacje na temat źródeł przychodów, złożone deklaracje podatkowe czy korekty. Co ciekawe, podatnicy składający PIT-37, nawet jeśli nie wypełnią deklaracji w terminie, nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Wszystko dzięki programowi Twój e-Pit, który zatwierdzi zeznanie podatkowe automatycznie. Czy jednak warto z niego skorzystać, jeśli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, skorzystać z ulg bądź po prostu, wprowadzić w deklaracji pewne zmiany? Otóż jest to program bardzo intuicyjny, ale niestety, nie idealny. Znajdziemy w nim podstawowe wyjaśnienia, dotyczące poszczególnych elementów deklaracji czy ulg, z jakich możemy skorzystać. Z drugiej strony, jeśli mamy nieco większy problem z rozliczeniem się, to jedynym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z urzędnikiem, poprzez infolinię podatkową. Korzystając z Twój e-Pit, nie możemy bowiem liczyć na porady ekspertów, które czasami są wręcz nieocenione.

Programy komercyjne do PIT – czy warto z nich korzystać?

Na rynku dostępnych jest kilka programów darmowych, jednak w rzeczywistości nie różnią się one wiele od Twój-ePit. Można powiedzieć, że mają mniej funkcji, gdyż wszystkie dane potrzebne do wypełnienia deklaracji, musimy wprowadzić na własną rękę. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z programów komercyjnych – płatnych, lecz niezwykle funkcjonalnych. Trudno znaleźć wśród nich program idealny, który odpowiadałby wszystkim potrzebom podatnika, jednak wiele z nich daje dostęp nie tylko do profesjonalnego automatu, który wypełni deklarację, ale również do porad eksperckich. Te zaś mogą okazać się konieczne, jeśli nasza sytuacja podatkowa nie jest oczywista. Czasami bowiem nie mamy pewności co do tego, czy będziemy mogli skorzystać z jakiejś ulgi bądź ze wspólnego rozliczenia. Tymczasem porada eksperta, na przykład doradcy podatkowego, kosztuje mniej więcej tyle, ile dostęp do profesjonalnego programu. Bardzo chętnie korzystają z nich przede wszystkim osoby, które dodatkowo rozliczają dochody z działalności gospodarczej i muszą złożyć odrębny formularz PIT.

Dodaj komentarz