Zespół rozrostu bakteryjnego – jak poradzić sobie z chorobą?

Zespół rozrostu bakteryjnego – jak poradzić sobie z chorobą?

Zespół rozrostu bakteryjnego, nazywany również skrótem SIBO (z ang. small intestinal bacterial overgrowth) to przypadłość, która daje nietypowe objawy, dlatego pacjenci często długo nie otrzymują diagnozy, a tym samym – pomocy specjalisty. Sprawdź, co charakteryzuje tę przypadłość i jak sobie z nią poradzić.

Jak dochodzi do zespołu rozrostu bakteryjnego?

O zespole rozrostu bakteryjnego można mówić w dwóch sytuacjach:

 1. w organizmie pacjenta dochodzi do patologicznego namnożenia bakterii naturalnie występujących w jelicie cienkim – wówczas mamy do czynienia z zaburzeniem ilościowym;
 2. we florze bakteryjnej jelita cienkiego dochodzi do kolonizacji bakterii, które u zdrowej osoby nie występują w górnym odcinku przewodu pokarmowego, np. są charakterystyczne dla dolnego odcinka – wówczas mamy do czynienia z zaburzeniem jakościowym.

Warto wspomnieć, że nadmiernemu rozrostowi zapobiegają naturalne mechanizmy obronne organizmu, wśród których można wymienić: kwaśny sok żołądkowy, żółć, trzustkowe enzymy proteolityczne, wydzielnicza IgA, a także właściwa perystaltyka jelit bądź naturalna bariera mechaniczna, czyli zastawka krętniczo-kątnicza.

SIBO wiąże się zatem z zaburzeniem wymienionych mechanizmów. Do rozwoju zespołu rozrostu bakteryjnego może dojść na skutek m.in.:

 • nieprawidłowości anatomicznych organizmu (np. zrosty po operacji czy powikłania po chirurgicznych zabiegach bariatrycznych),
 • chorób metabolicznych i układowych, takich jak cukrzyca, niewydolność nerek, choroba Parkinsona,
 • przyjmowania leków hamujących wydzielanie żołądkowe lub opioidów,
 • zaburzenia odporności,
 • inne czynniki, np. podeszły wiek.

Zespół rozrostu bakteryjnego to Twój problem?

Zespół rozrostu bakteryjnego daje szereg objawów klinicznych ze strony układu pokarmowego, wśród których warto wymienić m.in.:

 • wzdęcie i ból brzucha,
 • nadmierne gromadzenie i oddawanie gazów,
 • uczucie pełności w brzuchu,
 • biegunka,
 • utratę masy ciała.

Zespół rozrostu bakteryjnego – skorzystaj z porady specjalisty

Aby wykryć lub potwierdzić zespół rozrostu bakteryjnego specjalista wykonuje test wodorowo-metanowy. Podejrzewasz, że opisywana przypadłość może Cię dotyczyć? Nie zwlekaj i już dziś zapisz się na profesjonalną diagnozę.

Lekarzem godnym zaufania jest dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik, adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalista od chorób wewnętrznych oraz dietetyk. Standardowa terapia SIBO obejmuje antybiotykoterapię, która pozwala pozbyć się bakterii z jelita cienkiego, a także usunięcie czynników sprzyjających powstawaniu choroby. Wejdź na stronę waskoczopnik.pl, skorzystaj z formularza kontaktowego i podaruj sobie dobre samopoczucie na co dzień.

Dodaj komentarz