Zalety diety 2000 kcal i przykładowy jadłospis

Już pisałam wcześniej, że zdrowy człowiek, niepracujący ciężko potrzebuje dziennie 2200 kalorii. Czy więc zmniejszenie kaloryczności posiłków tylko o 200 kalorii spowoduje utratę wagi? Pewnie tak, ale trzeba by długo czekać na rezultaty. 200 kalorii ma na przykład niewielka porcja sałatki owocowej albo niewielki pojemnik jogurtu owocowego. Czy rezygnując z jednego jogurtu dziennie, można stracić paskudny tłuszczyk?

Ja raczej na to bym nie liczyła. Dla kogo więc jest dieta 2000 kcal? Przede wszystkim trzeba ją traktować jako dietę przejściową. Jest więc zalecana dla osób, które dotąd odżywiały się zbyt kalorycznie, jadły dużo, tłusto i słodko. Dla nich przerzucenie się od razu na dietę tysiąca czy półtora tysiąca kalorii byłoby zbyt ciężkim doświadczeniem i raczej trudno wykonalnym. Wiadomo, że łatwo zacząć się odchudzać, ale trudno ten zamiar zrealizować do końca. Przy niskokalorycznej diecie szybko dochodzi do ataków głodu, nad którymi trudno zapanować i całą dietę diabli wzięli.

Tak więc dieta 2000 kcal służy do nauki prawidłowego odżywiania. Jemy to, co zdrowe, ale nie rezygnując na przykład z odrobiny cukru czy masła, porcje zmniejszamy. Przerwy między posiłkami to najwyżej 4 godziny, więc łatwo zapanować nad głodem, wiedząc, że niedługo będzie kolejny posiłek. Po kilku tygodniach nauki zdrowego odżywiania, gdy zmniejszy się już żołądek, można zacząć wprowadzać dietę o mniejszej zawartości kalorii. Już nauczeni samodyscypliny i ze zmniejszonym apetytem łatwiej wejdziemy w rygory diety niskokalorycznej.

Zwolennikami diety 2000 kcal są mężczyźni, którzy poprzez ćwiczenia na siłowni chcą zwiększyć swą masę mięśniową. Ponieważ ta dieta zawiera dużo białka, jest to możliwe. Muskularna sylwetka to rezultat ćwiczeń oraz odpowiedniego odżywiania.

Niedawno dowiedziałam się od znajomej, że tę dietę poleciła jej lekarka z powodu podwyższonej zawartości cholesterolu. Grube kasze, dużo owoców i warzyw, pełnoziarniste pieczywo (to podstawa tej diety) zawierają dużo błonnika, a jego obecność uniemożliwia osadzanie się cholesterolu we krwi.

Dieta 2000 kcal doskonale się sprawdzi także jako dieta odchudzająca dla osób, które pracują fizycznie. Nie jest wyczerpująca, nie osłabia organizmu, więc można wykonywać swoje obowiązki bez uczucia utraty sił.

Jedzenia nie jest mało, a na dowód podam przykład dziennego jadłospisu.

Śniadanie: 2 kromki razowego chleba, 2 plasterki gotowanej szynki wołowej, łyżeczka margaryny, kilka listków sałaty ,kilka rzodkiewek i duże jabłko.

II śniadanie: mały kubek kefiru, 10 dkg sałatki jarzynowej, nieduży banan.

Obiad: mała porcja zupy pieczarkowej z makaronem, wołowina lub ryba morska duszona w jarzynach, garść truskawek z kleksem śmietany.

Podwieczorek: szklanka napoju maślankowo-ogórkowego ze szczypiorkiem, ewentualnie sezonowe owoce.

Kolacja: podobna do śniadania. Do tego dużo wody mineralnej, zielonej i czerwonej herbaty, lekkich herbatek ziołowych.

Dodaj komentarz