Bezramowa zabudowa balkonu – przeszklona oaza tłumiąca hałas

Szklana zabudowa balkonowa to coraz częściej stosowany w budownictwie trend, który pozwala zwiększyć przestrzeń użytkową małego mieszkania w bloku. Na szczególną uwagę zasługuje bezramowa zabudowa balkonu, którą cechuje elegancja oraz nowoczesność. Przeszklony balkon pozwala ograniczyć słyszalność miejskiego hałasu, a przy tym zaoszczędzić energię zużywaną do ogrzewania domu lub mieszkania. Co jeszcze warto wiedzieć o przeszklonej zabudowie na balkon?

Bezramowa zabudowa balkonu – hit współczesnego budownictwa

Bezramowa zabudowa balkonu to przeszklona ściana stawiana w okolicy balkonowej barierki. Jest to współczesny hit aranżacyjny, który pozwala zwiększyć użytkową przestrzeń mieszkania o kilka cennych metrów kwadratowych, z których korzystać można przez cały rok.

Bezramowa zabudowa balkonu to estetyczniejsze pod względem wizualnym rozwiązanie, które nie wymaga użycia profili w poszczególnych segmentach szyb. W profilach zostaje zamontowane szkło hartowane, którego grubość wynosi 10-12mm. Tafle przesuwane są po jednym torze, a cała siła ciężkości zostaje przeniesiona na dwa profile znajdujące się pomiędzy stropem a poręczą balustrady lub posadzką. Dzięki temu balkon prezentuje się elegancko i stylowo.

Czy na zabudowę balkonu niezbędne jest pozwolenie?

Montaż przeszklonej zabudowy balkonowej nie jest trudny ani skomplikowany. Procedura nie narusza przy tym konstrukcji całego budynku. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku chęci montażu zabudowy w bloku niezbędne jest pozwolenie spółdzielni lub zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

Sytuacja może skomplikować się nieco bardziej, jeżeli do montażu przeszklonej zabudowy niezbędne będzie wykonanie innych prac remontowych. Konieczność przesunięcia drzwi lub okna wymaga pozwolenia udzielonego przez urząd gminy, lub miasta. Zanim więc zdecydujesz się na montaż zabudowy balkonowej, koniecznie upewnij się, że spełniasz wszystkie te wymogi.

Pod tym względem montaż przeszkolonej zabudowy w domu jest dużo prostszy. Właściciel nieruchomości nie jest zobligowany do żadnego zgłoszenia swojego zamiaru.

Dlaczego warto zdecydować się na przeszkloną zabudowę okienną?

Przeszklona zabudowa balkonowa to nie tylko sposób na zwiększenie zbyt ciasnej przestrzeni niewielkiego mieszkania w bloku. Rozwiązanie pozwala także zaoszczędzić energię zużywaną do ogrzania mieszkania. Według badań przeprowadzonych na Politechnice w Tampere montaż przeszklenia na balkonie pozwala zaoszczędzić nawet 10% energii cieplnej. Jest to zatem spora oszczędność.

Zabudowa balkonowa to także świetna alternatywa dla osób, które lubią spędzać wolny czas na balkonie. Hartowane szkło chroni balkon przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu możesz przebywać na balkonie praktycznie przez cały rok – bez względu na wahania temperatur, deszcz, grad czy śnieg. Nie musisz przy tym martwić się, że szkło zostanie stłuczone np. przez uderzenie piłki kopniętej przez dziecko na zewnątrz. Zabudowa jest zatem bezpieczna dla jej użytkownika.

Dodaj komentarz