Z czego słynie Cieszyn?

Z czego słynie Cieszyn?

Cieszyn to miasto znajdujące się w południowej Polsce, tuż przy granicy z Czechami. Z tego względu sławny jest z tego, że granica miasta przebiega dosłownie w miejscu w którym kończy się granica Polski. Linię graniczną wyznacza płynąca rzeka Olza. Po drugiej stronie rzeki rozpościera się Czeski Cieszyn. Jeśli chcesz wiedzieć o tym co dzieje się w samym mieście oraz jego okolicach to warto śledzić wiadomości Cieszyn podawane na portalu cieszynonline.pl. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym z czego słynie Cieszyn i dlaczego każdego roku przyciąga on turystów to czytaj dalej.

​Studnia Trzech Braci w Cieszynie

Ikoną i wizytówką Cieszyna bez wątpienia jest sławna studnia. Jak głosi legenda, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się studnia znajdowało się źródło. W tym właśnie miejscu, w roku 810 spotkali się trzej bracia – Cieszko, Bolko oraz Leszko, którzy zdecydowali, że właśnie tutaj zbudują studnię. Studnia miała symbolizować ich radosne spotkanie. Mówi się, że ostatni na miejsce źródełka przybył Cieszko i właśnie z tego powodu miasto wzniesione po latach nazwano Cieszynem. Jeśli wierzyć tej legendzie to można śmiało powiedzieć, że Cieszyn musi być najstarszym miastem w Polsce. Warto zauważyć, że z zasobów studni wodę czerpał browar mieszczański aż do XIX wieku.

​Cieszynianka wiosenna

Nazwa pewnego zielonego kwiatu przypominająca jak żywo miasto Cieszyn, występuje właśnie w obszarach tego miasta, a więc na Pogórzu Cieszyńskim i jest kwiatem chronionym z uwagi na to, że jej gatunek jest zagrożony wyginięciem. Ma charakterystyczny zielony kolor i jest ceniona ze względu na łatwość jej uprawy na stanowiskach skalnych ogrodów. Jest mimo to dość kapryśna i wymaga odpowiedniej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Z tą rośliną jest związana ciekawa legenda, która mówi, że szwedzki żołnierz przywiózł nasiona cieszynianki wiosennej ze swojego kraju. Żołnierz walczył w wojnie trzydziestoletniej, ale poległ. Na jego grób została wysypana szwedzka ziemia, którą miał na piersi w woreczku. Podobno właśnie w tej ziemi były też nasiona tego niezwykłego kwiatu, który urósł na jego grobie. Mieszkańcy nie wiedzieli co to za dziwne kwiaty i nazwali je cieszyniankami z uwagi na to, że wyrosły niedaleko Cieszyna. Jednak późniejsze badania naukowe pozwalają sądzić, że mogła zostać ona przyniesiona przez żołnierzy austriackich, bo tam właśnie rosną obficie tego typu kwiaty.

​Cieszyńska Wenecja

Najbardziej romantycznym miejscem w całym Cieszynie jest charakterystyczna Cieszyńska Wenecja. Jest to szereg barwnych domków umieszczonych zaraz nad kanałem wodnym „Młynówka”.

Dodaj komentarz