O czym warto pamiętać przed pierwszą kąpielą dziecka?

O czym warto pamiętać przed pierwszą kąpielą dziecka?

Nieprzypadkowo wielu doświadczonych rodziców uważa kąpiel niemowlaka za najważniejszą czynność w ciągu dnia. To świetna okazja do wspólnej zabawy, kontaktu, bliskości. Z drugiej strony wizyta w wanience ma ogromne znaczenie dla pielęgnacji i zdrowia dziecka, także dlatego, że można przyjrzeć się bobasowi z każdej strony.

Najlepsza okazja do wzajemnego poznania

Maluszki uwielbiają kąpiel, ponieważ daje im okazję do odbioru wielu bodźców przy pomocy wszystkich zmysłów. No może prawie – smak mydła lub piany spowoduje raczej wykrzywienie buzi. Maleństwo widzi i słyszy ukochaną osobę. Czuję wiele przyjemnych, choć niezbyt intensywnych zapachów. Przede wszystkim jednak odbiera świat przy pomocy zmysłu dotyku. Woda (dzieci zawsze ją lubią), delikatne dłonie mamy, mięciutki ręcznik kąpielowy dla niemowlaka – to bardzo dużo intensywnych doznań, które pozytywnie wpływają na poznawanie świata i samego siebie przez malucha.

Ręcznik kąpielowy dla niemowląt dopasowany do wrażliwej skóry maleństwa

Czy wiesz, że tuż po urodzeniu skóra dziecka nie jeszcze w pełni gotowa do kontaktu ze światem? W brzuchu mamy chroniło je środowisko wodne, a teraz? Przez pierwsze miesiące u maleństwa będzie się wykształcać specjalny płaszcz lipidowy – niewidoczna dla oka cieniutka warstwą ochronną, zapewniająca skórze odpowiedni poziom pH i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.  Wraz z dorastaniem to się zmieni – nasz mały odkrywca będzie coraz lepiej przygotowany do poznawania ogromnego świata. Zanim to się stanie, naskórek małego człowieka jest mocno narażony na podrażnienia, zaczerwienienia, drobne urazy.

Jak odpowiednio pielęgnować skórę niemowlaka?

Dlatego wśród kosmetyków do pielęgnacji nie może zabraknąć specjalnego kremu lub oliwki. Zdania na temat tego, czy skórę dziecka należy natłuszczać czy nawilżać, są podzielone. Na pewno warto zaopatrzyć się w produkty zapewniające i jedno, i drugie. Delikatne ciałko maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Z tego powodu w wyposażeniu kąpielowym powinny się znaleźć bardzo delikatne środki do pielęgnacji. Jeśli chodzi o ręcznik kąpielowy dla niemowlaka, powinniśmy zaopatrzyć się w duży, gruby, chłonny i puszysty model z kapturem, dzięki czemu po wyjęciu z kąpieli bobas zostanie dokładnie otulony, a naturalne sploty wchłoną nadmiar wilgoci bez wycierania. Przy skórze dziecka najlepiej nie wykonywać energicznego wycierania, za to osuszyć ją przy pomocy delikatnego przyciskania dzianiny do jej powierzchni.

Dodaj komentarz