Czym jest trądzik ropowiczyPYTANIK

Trądzik ropowiczy stanowi odmianę trądziku pospolitego. Ta odmiana trądziku charakteryzuje się występowaniem torbieli wypełnionych ropą. Gojenie odbywa się w towarzystwie blizn, które nie są równe i jednolite, dając tak zwane bliznowce.

Przyczyną powstawania trądziku ropowiczego jest – jak w przypadku trądziku młodzieńczego – nadmierna aktywność androgenów – męskich hormonów płciowych, które oddziałują na gruczoły łojowe i ich pracę. Zmuszają niejako je do zwiększonej produkcji łoju, co prowadzi do łojotoku. Ale by powstał trądzik ropowiczy, skóra musi także mieć tendencję do bliznowacenia.

Zwykle tego rodzaju wykwity atakują skórę twarzy, klatki piersiowej oraz plecy.

Na czym polega leczenie trądziku ropowiczego?

Uważa się, że trądzik ropowiczy jest schorzeniem, które dość trudno zredukować. Co prawda leczenie trądziku jest możliwe, jednakże istnieje spore prawdopodobieństwo, że kuracja potrwa długo. W związku z tym warto zgłosić się do dermatologa. Specjalista oceni stan skóry i zaleci odpowiednie preparaty do stosowania.

Zwykle leczenie dermatologiczne rozpoczyna się od podawania antybiotyków. Szczególnie popularne jest stosowanie tetracyklin, które poza działaniem antybakteryjnym, działają na kilku innych płaszczyznach. Przede wszystkim przyczyniają się do zmniejszenia stanu zapalnego. Kuracja antybiotykami trwa najczęściej trzy miesiące. Jeśli poprawa stanu skóry nie jest widoczna, należy zmienić antybiotyk. Jeżeli natomiast zmiany na lepsze zaczynają się ujawniać, dermatolog zwykle podejmuje decyzję o zmniejszenia dawki podawanych antybiotyków.

Trądzik ropowiczy może objawić się już w stanie dość zaawansowanym. Wówczas stosowanie antybiotyków może okazać się nieuzasadnione. Większość dermatologów, gdy pacjent ma do czynienia z trądzikiem w poważnym stanie, sięga po izotretynoinę. Jest to substancja, którą podaje się doustnie. Działanie leków zawierających tę substancję wykazuje wielopłaszczyznowe działanie. Przyczynia się do zredukowania liczby bakterii beztlenowych, eliminuje ilość wydzielanego łoju, regulując pracę gruczołów łojowych. Redukuje ilość powstających zaskórników oraz działa przeciwzapalnie. Kuracja za pomocą izotretynoiny powinna trwać nie dłużej niż sześć miesięcy.

Warto pamiętać, że leczenie lekami zawierającymi izotretynoinę oznacza konieczność stosowania antykoncepcji. Substancja ta jest bowiem szkodliwa dla płodu. Dlatego też przed rozpoczęciem kuracji kobiety powinny wykonać test ciążowy. Także przez dwa miesiące po zakończeniu leczenia izotretynoiną koniecznością jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej, mającej na celu zapłodnienie. Kobiety muszą więc pamiętać o antykoncepcji.

Dermatologia estetyczna a trądzik ropowiczy

By przyspieszyć proces leczenia trądziku o charakterze ropowiczym, warto skorzystać z bogatej oferty gabinetów dermatologii estetycznej. Oferowane zabiegi mogą przyczynić się do wyleczenia trądziku oraz zapobiegnięcia powstawaniu potrądzikowych blizn. Dobre efekty przynoszą zabiegi mające na celu złuszczanie naskórka. Zwykle do takich kuracji wykorzystuje się specjalne urządzenia bądź właściwości kwasów.

Dermatolodzy polecają poddawanie się mikrodermabrazji. Jest to rodzaj zabiegu – mechanicznym złuszczaniu naskórka. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Specjalnym aparatem zakończonym głowicą, specjalista wodzi po skórze objętej trądzikiem. Dochodzi do precyzyjnego, głębokiego złuszczania – warstwa po warstwie – dochodzi do ścierania kolejnych warstw naskórka, przyczyniając się do redukcji wykwitów.

Dobrym pomysłem na poprawę kondycji skóry są także peelingi chemiczne. Są to zabiegi, w których wykorzystywane są złuszczające właściwości niektórych kwasów o odpowiednim stężeniu. Nakładane na skórę, a potem neutralizowane za pomocą odpowiednich substancji, zapewniają złuszczenie wierzchnich warstw naskórka. W peelingach chemicznych wykorzystuje się przede wszystkim kwas glikolowy, migdałowy, pirogronowy, trójchlorooctowy.

Polecanym zabiegiem redukującym widoczność zmian trądzikowych jest dermabrazja. Jest to zabieg podobny do mikrodermabrazji, aczkolwiek jest to bardziej inwazyjny zabieg. Skóra ulega ścieraniu aż do warstw naczyń krwionośnych. W ten sposób usuwane są bowiem blizny zlokalizowane w głębszych warstwach skóry. Zabieg ten zwykle wykonuje się w znieczuleniu (miejscowym lub ogólnym).

Sporą popularnością cieszy się laserowe usuwanie potrądzikowych blizn. Zwykle, by otrzymać zadowalający efekt trzeba poddać się kilkunastu seansom. Laser jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowej skóry, a jednocześnie skutecznie działa na miejsca zmienione chorobowo.

Trądziku ropowiczego nie należy bagatelizować. Jeżeli tylko pojawią się jego pierwsze objawy, warto udać się do dermatologa. Specjalista zaleci odpowiednią kurację, dzięki której wyleczenie trądziku będzie dużo łatwiejsze.

Dodaj komentarz