Wahania temperatury w samochodzie

Dojeżdżamy do świateł i obserwujemy obniżenie temperatury silnika prawie do minimum, mimo że przed chwila była prawidłowa, czy podczas jazdy widzimy inne w zależności od obrotów silnika wskazania temperatury. Sprawdź, jakie są przyczyny wahania wskaźnika temperatury i jak je usunąć.

Przyczyna nr. 1 – zapowietrzenie układu chłodzenia

Najczęściej takie objawy to efekt zapowietrzenia układu chłodzenia. Właśnie tak może się zachowywać wskazówka temperatury, jeżeli w cieczy pojawią się pęcherze powietrza. Trzeba odpowietrzyć cały układ poprzez kilkakrotne uzupełnienie płynu, lub też odkręcenie odpowietrzników, aż zacznie z nich lecieć stały strumień cieczy.

Przyczyna nr. 2 – awaria czujnika temperatury

Winnym całego zamieszania może być także czujnik temperatury. Wbrew pozorom pełni on dość ważną rolę w samochodzie, nie tylko informuje kierowcę o temperaturze cieczy chłodzącej, ale także jest wykorzystywany do sterowania pracą silnika. W przypadku braku informacji o temperaturze płynu chłodniczego, osiągi jednostki napędowej ulegają zmniejszeniu. W ostateczności motor może przejść w tryb awaryjny. Jedyna rada to wymiana czujnika.

Przyczyna nr. 2 – problem z termostatem

Wahania wskaźnika temperatury to także problem termostatu, czyli zaworu otwierającego dopływ cieczy chłodzącej np. do chłodnicy. Gdy pozostaje uchylony lub otwiera się zbyt szybko czy wolno, nie dość, że nie pozwoli temperaturze cieczy chłodzącej osiągnąć odpowiedniej wartości, to spowoduje jej znacznie wahnięcia. Tu także, jak w poprzednim przypadku, trzeba wymienić termostat.

Przyczyna nr. 4 – błędna interpretacja samego wskaźnika

Winowajcą nieprawidłowych wskazań temperatury może być sam wskaźnik. Krótko mówiąc, w układzie chłodzenia jest prawidłowy poziom płynu chłodniczego, czujnik i termostat działają prawidłowo, ale właśnie wskaźnik błędnie interpretuje wskazania. Niestety w tym przypadku może być potrzeba wymiany zegarów.

Jak widać wahania wskaźnika temperatury to poważny problem, którego nie powinno się bagatelizować ponieważ wpływają nie tylko komfort kierowcy, ale mogą doprowadzić do poważnych problemów z autem. Każda z opisanych wyżej przyczyn powinna być konsultowana z serwisem. Układ chłodzenia silnika musi spełniać swoją rolę i prawidłowości jego działania musimy być pewni, ponieważ skutki mogą byc bardzo poważne.

Dodaj komentarz