Szklarnia ogrodowa – co warto wiedzieć przed jej postawieniem?

Szklarnia ogrodowa – co warto wiedzieć przed jej postawieniem?

Własna szklarnia ogrodowa jest marzeniem wielu osób posiadających wolną przestrzeń przy domu. Pozwala na uprawę własnych ziół i warzyw do naszej kuchni oraz egzotycznych roślin z cieplejszych krajów. Można ja wykorzystywać jako całoroczny ogród lub przydomową oranżerię. Jednak niezależnie od naszych planów zaleca się dobrze zaplanować taką inwestycję, aby zapewniała ona korzyści i dawkę radości przez wiele lat.

Szklarnia ogrodowa czy tunel foliowy – o to jest pytanie

Jeszcze na etapie planowania warto sobie zadać pytanie, która z konstrukcji pozwalających naprawę pod osłonami, będzie najlepszym rozwiązaniem. Największe możliwości zapewnia szklarnia ogrodowa ogrzewana, w której można uprawiać rośliny krajowe i egzotyczne prawie przez cały rok. Niestety jest to zarazem rozwiązanie kumulujące znaczne koszty – nie tylko budowy, ale również późniejszej eksploatacji i konserwacji.

Tunel foliowy cechuje się tym, iż przyspiesza plonowanie warzyw o kilka do kilkunastu tygodni, jest łatwy w montażu, konserwacji i transporcie oraz chroni rośliny przed silnym deszczem i częściowo przed niskimi temperaturami. Co więcej, jest to konstrukcja bardzo prosta i stosunkowo tania, a w dodatku nie utrzymuje stałej temperatury i słabo harmonizuje się z ogrodem. Warto wspomnieć, iż w tunelach niskich prace pielęgnacyjne są dość uciążliwe, a materiał powinien być zmieniany co kilka lat.

Namiot foliowy, w przeciwieństwie do tunelu, jest konstrukcją stałą. Wiąże się to z tym, iż jest on bardziej stabilny i zapewnia dużą swobodę. To znacznie ułatwia wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych.

Natomiast szklarnia ogrodowa zazwyczaj wystarcza do uprawy roślin na potrzeby własne oraz znacząco przyspiesza plonowanie i pozwala na wcześniejszą (nawet o kilka tygodni) uprawę roślin. Dodatkowo wygląda estetycznie, a jej koszty budowy są dość wysokie. Warto wiedzieć, że szklarnia ogrodowa cechuje się możliwością wystąpienia wahań temperatury.

Na rynku dostępne są również szklarnie ogrzewane. Pozwalają one na duży wybór gatunków uprawnych, utrzymują temperaturę na stałym poziomie oraz znacznie skracają czas plonowania warzyw. Niestety to wszystko generuje znaczne koszty nie tylko budowy, ale także użytkowania. W dodatku montaż konstrukcji i konkretnych urządzeń czy akcesoriów wymagają sporej wiedzy, a uprawa – większej uwagi.

Gdzie można postawić szklarnie?

W rzeczywistości szklarnie można postawić praktycznie wszędzie, jednak niektóre miejsca będą wymagały większego przystosowania. Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest ukształtowanie terenu. Najmniej pracy należy włożyć na terenie płaskim i równym, ponieważ umożliwia on budowę bez wstępnego przygotowania. W przeciwieństwie do tuneli foliowych nie rekomenduje się, budowy na pochyłym stanowisku. Szklarnie to konstrukcje stawiane na wiele lat, a szelka pochyłość przyczynia się do wymywania składników odżywczych z ziemi (nie wspominając już o stabilności).

Tunele foliowe można zawsze przesunąć, jednak w przypadku szklarni jest to niemożliwe. Inną kwestią jest zacienienie. Szklarnia powinna znajdować się z dala od wyższych budynków czy drzew. Ewentualnie może być sytuowana względem obiektów północną ścianą, aby cień nie padał bezpośrednio na nią. Szklarnie to konstrukcje solidne, więc nie należy osłaniać ich przed wiatrami (jak to ma miejsce w przypadku tuneli foliowych). Ostatnią kwestią jest sama przestrzeń – na szklarnie należy wygospodarować co najmniej 10-15 m2. Dłuższy bok powinien być usytuowany na osi wschód-zachód, aby mógł zapewnić jak największe nasłonecznienie.

Dodaj komentarz