Ręczniki kąpielowe, plażowe – co musisz o nich wiedzieć?

Ręczniki kąpielowe, plażowe – co musisz o nich wiedzieć?

Wybór odpowiedniego ręcznika nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać – inny model sprawdzi się na co dzień, inny na basenie, a jeszcze inny na plaży. Jak dokonać najlepszego wybory i na co zwrócić uwagę? Czy ręcznik 140×70 jest dobrym wyborem?

Idealny ręcznik kąpielowy do łazienki – czyli jaki?

Wysokiej jakości ręcznik kąpielowy powinien być przyjemny dla skóry, miły w dotyku oraz musi dobrze chłonąć wodę. Co więcej, powinien być wytrzymały i designerski albo wytrzymały – bez względu na to, jak została urządzona łazienka. Decydując się na wybór konkretnego modelu lub zestawu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał. Najlepszym wyborem jest bawełna, która cechuje się najwyższą chłonnością oraz jest naturalna, więc będzie doskonała również dla alergików.

Panuje także moda na ręczniki bambusowe, ponieważ cechują się one dobrą chłonnością oraz właściwościami bakteriobójczymi, jak również na ręczniki frotte Premium, które są miękkie i grube, a w dodatku mają wysokie właściwości higroskopijne. Frotte jest materiałem powstałym ze stuprocentowej bawełny doskonale ogrzewającym ciało po kąpieli. W dodatku jest on wytrzymały i nie traci koloru, co przekłada się na jego trwałość.

Drugim ważnym aspektem jest gramatura ręcznika kąpielowego, a więc symbol GMS, który określa ciężar tkaniny, a dokładnie liczbę gramów na metr kwadratowy materiału. Jeśli chodzi o ręczniki kąpielowe, to występują one przede wszystkim jako modele o gramaturze 450-500 g/m2,  ponieważ są one miłe w dotyku, szybko schną oraz skutecznie absorbują wodę.

Ręcznik 140×70 cm– idealne ręczniki kąpielowe

Ręcznik 140×70 cm to przede wszystkim ręcznik kąpielowy lub plażowy. W przypadku funkcji kąpielowej wystarczy on zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak gdy zostanie on wykorzystany jako ręcznik plażowy, zaleca się, aby mieć na uwadze, że będzie on odpowiednio wielki dla dzieci do 12-14 roku życia. Ręcznik 140×70 cm , który przeznaczony jest do użytku domowego, wykonany jest zazwyczaj z bawełny o splocie frotte. Ręcznik plażowy o takich wymiarach najczęściej posiada jednostronne wykończenie welurowe z kolorowym nadrukiem.

Jaki ręcznik na plażę i basen będzie najlepszy?

Poszukując ręcznika na plażę czy basen, należy zwrócić uwagę na jego konkretne przeznaczenie. Powinien on być trwały i chłonny, jak również dość duży – znacznie większy niż ręczniki kąpielowe stosowane na co dzień w domu. Ręcznik 140×70 cm doskonale sprawdzi się jako ręcznik plażowy jedynie dla dzieci. Większy ręcznik może służyć jako koc na plaży lub na leżaku na basenie. Plażowe ręczniki przeważnie mają wymiary od 100×180 do 135×200 cm.

W jaki sposób dbać o ręczniki kąpielowe?

Po zakupie ręczników dobrej jakości osoby, które chcą zadbać o ich jak najdłuższe użytkowanie oraz zachowanie właściwości chłonących, powinny:

  • Wyprać ręcznik przed pierwszym zastosowaniem. Najlepiej jest robić to, wykorzystując ½ szklanki octu, który pomoże utrwalić barwniki i przeciwdziałać wyblaknięciu koloru.
  • Prać ręczniki jedynie z innymi ręcznikami. Nie zaleca się łączyć ich z innymi wyrobami tekstylnymi, ponieważ może to spowodować zacieranie się włókna – co jest przyczyną tak zwanych „kulek” (plam na tkaninie).
  • Suszyć ręczniki w niepełnym bębnie suszarki. Zbyt duża ilość ręczników w bębnie uniemożliwi wystarczającą cyrkulację powietrza, niezbędną do wypłukania włókna. Zbyt duża ilość ręczników przyczyni się do nabrania szorstkości przez ręczniki.
  • Dodawać raz na jakiś czas octu do prania w celu wypłukania osadu zgromadzonego na ręczniku. Spowoduje to przywrócenie miękkości i chłonności ręczników.
  • Wyeliminować zapachy przy pomocy sody. W tym celu zaleca się dodać sody do pieczenia z proszkiem do prania, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach.
  • Unikać zmiękczania tkanin. Może to wydawać się sprzecznością, jednak zmiękczanie może uszkodzić ręczniki. Zmiękczacze tkanin powodują kumulowanie się osadu, czego efektem jest spadek chłonności i sztywność.

Dodaj komentarz