Świnka morska

Świnka morska

, zwana obecnie prawidłowo kawią domową, to niewielkie zwierzatko, cieszące się od lat dużą popularnością, jeżeli chodzi o domowych pupili. Wbrew pozorom, zapewnienie naszej kawii długiego i szczęśliwego życia, nie jest wcale takie proste.

We dwoje jest raźniej

Kawie domowe to zwierzęta stadne, dlatego warto zadbać o kompana dla naszego zwierzaka. Najlepiej tej samej płci lub po zabiegu sterylizacji, aby uniknąć przypadkowego powiększenia naszego stada. Istotna jest wielkość klatki. Nie męcz swoich zwierzaków w tej, odziedziczonej po chomiku. Jest zdecydowanie za mała! Poszukaj klatki dedykowanej dla świnki morskiej. Najlepszą opcją dla dwóch swojej, jest klatka o długości około 120 cm.

Z królikiem mi nie po drodze!

Te dwa zwierzaki raczej nie dogadają się w jednej klatce. Beda że sobą walczyć o pożywienie i terytorium, co może skończyć się poważnymi obrażeniami. Generalnie nie zaleca się mieszania w jednej klatce zwierząt między gatunkami.

Witamina C

Jest ważna nie tylko dla ludzi, ale również dla swojej morskich. Trudno dostarczyć odpowiednie ilości tej substancji z pożywienia, dlatego warto ją suplementować. Najczęściej ma one formę łatwych w aplikacji kropli. Można je dodać do wody w pudełku lub pokropić nią bezpośrednio karmę.

Dieta to podstawa

Należy zwracać uwagę na skład karmy, jaką serwujemy naszym świnkom morskim. Dobrze, aby nie zawierała zbyt wielu ziaren, ponieważ są one wysokokaloryczne i mogę prowadzić do otyłości, szczególnie u mniej ruchliwych zwierzaków. Dieta świnki morskiej powinna składać się jednak głównie z siana i świeżych warzyw. Należy bezwzględnie unikać jednak wszelkich warzyw kapustnych oraz czosnku, czy cebuli. Siano najlepiej, aby było odpylone, dzięki czemu nie dojdzie do zanieczyszczenia dróg oddechowych u świnki. Dietę można uzupełnić o dedykowane dla świnek morskich zioła i mieszanki, dostępne w dobrych sklepach zoologicznych.

Uważaj na przeciągi!

Już nasze babcie zwracały nam uwagę na to, żeby unikać przeciagu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku świnki morskiej, która pochodzi z gorących regionów Ameryki Południowej. Należy bardzo uważać i wietrząc mieszkanie pamiętajmy o tym, aby przedstawić klatkę z dala od przeciągu. Zapalenie płuc u tych zwierzaków często kończy się bowiem tragicznie.

Weterynarz

Ze świnką morską, podobnie jak z psem czy kotem, warto chodzić do weterynarza. W przypadku świnek, należy reagować na najmniejsze nawet nieprawidłowości. Zazwyczaj bowiem, gdy objawy chorobowe są już mocne widoczne, na leczenie może być za późno.

Dodaj komentarz