Jaką karmę podawać papugom hodowlanym ?

Ułożenie pełnowartościowego menu dla papug nie jest tak banalne, jakby mogło się wydawać. O wiele prostszym zadaniem jest ułożenie jadłospisu dla kota, psa lub świnki morskiej. Podczas komponowania porcji żywieniowych nie można zapominać o aspektach związanych z wyjątkowo delikatnym układem trawiennym egzotycznych ptaków hodowlanych. O ile popularne psie i kocie karmy nie są zróżnicowane pod względem rasy, to pożywienie dla poszczególnych gatunków papug już jest.

Jakie pożywienie nie zaszkodzi papudze ?

Domowe menu odpowiednie dla domowych papug, nie różni się zbytnio od tego, do którego ptaki są przyzwyczajone w naturze. Odmienny jest jedynie sposób w jaki papugi zdobywają pokarm. Ptaki żyjące na wolności część swojego jadłospisu pobierają z ziemi. Razem z ziarnami i owadami do układu trawiennego dostają się odrobinki minerałów zawartych w glebie. W związku z tym dobrze zbilansowany pokarm dla papug musi zawierać odpowiednią dawkę minerałów, makroelementów i mikroelementów. Balans składników odżywczych jest szczególnie istotny w przypadku gdy, hodowca ma zamiar korzystać jedynie z sypkich pokarmów tj. suszone rośliny i ziarna. Właściciel egzotycznego ptaka nie może zapominać o tym, że rodzaj karmy jest uzależniony do gatunku papugi. Niektóre gatunki wykazują nadwrażliwość na tłuszcz do tego stopnia, że spożycie tłuszczu może wywołać u nich śmiertelne komplikacje. Bez względu na konsystencję wszystkie pokarmy muszą być świeże i odpowiednio przechowywane.

Czym nie można karmić papug ?

Podczas poszukiwania gotowego pokarmu trzeba mieć na uwadze składniki, które nie są wskazane w papuzim jadłospisie. Część pokarmów szkodzi egzotycznym ptakom, ponieważ sposób uprawy i rodzaj chemikaliów do oprysków im nie służy. Dobrym przykładem szkodliwych plonów są owoce cytrusowe, winogrona i rodzynki. W końcu żyjące na wolności papugi mają dostęp do niepryskanych owoców. Wieloletni hodowcy papug radzą nie włączać do menu sałaty i roślin liściastych, ponieważ w naturalnym środowisku pełnią one rolę pochłaniaczy trujących związków. Pod żadnym pozorem nie można karmić papug karmą, w której skład wchodzą nektarynki, morele, brzoskwinie, strączki, smażone mięso, produkty sojowe, konwalie, fiołki, draceny, bukszpany i bluszcze. Prawidłowo ułożona dieta musi brać pod uwagę ruchliwość ptaka. Większe tendencje do tycia będzie miała papuga, która ma ograniczone ruchy w klatce. Podobnie jak w przypadku ludzi i innych zwierząt otłuszczone wnętrzności mogą spowodować choroby a nawet śmierć.

Dodaj komentarz