Stłuczka na parkingu – co zrobić, jak się zachować?

Stłuczka na parkingu – co zrobić, jak się zachować?

Stłuczka na parkingu przytrafi się większości kierowców. Wystarczy chwila nie uwagi, zła ocena odległości czy mocno ograniczona widoczność. Co zrobić gdy podczas manewrów na parkingu nieumyślnie uszkodzimy samochód? Co grozi sprawcy kolizji? Kiedy warto wezwać policję?

Stłuczka na parkingu – co należy zrobić?

W najprostszej sytuacji, gdy strona poszkodowana jest obecna przy uszkodzonym aucie, wystarczy spisać oświadczenie, którego wzór bez problemu znajdziesz w Internecie. Taki dokument na pewno musi zawierać datę i miejsce zdarzenia, jego okoliczności, opis szkód, dane storn ze wskazaniem sprawcy i poszkodowanego, a także informacje na temat pojazdów uczestniczących w kolizji. Do dokumentacji warto również zrobić zdjęcia i dołączyć je do zgłoszenia szkody i wniosku o odszkodowanie. Takie działanie zwykle wystarcza, by osoba poszkodowana mogła uzyskać rekompensatę finansową, pokrytą z OC sprawcy.

Stłuczka na parkingu – kiedy wezwać policję?

Stłuczki na parkingu to najczęściej proste kolizje, w których określenie winnego nie nastręcza zbyt wielu problemów. Oczywiście, zdarzyć się może, że strony nie zgadzają się, co do tego kto jest sprawcą. W takim przypadku, podobnie jak przy każdej innej kolizji lub wypadku musimy wezwać policję, która na postawie dostępnych dowodów ustali fakty i wskaże winnego. Drugą sytuacją, w której warto wezwać odpowiednie służby, jest brak możliwości ustalenia kim jest poszkodowany i niemożność kontaktu z nim. W sytuacji, gdy doszło do stłuczki na parkingu np. w centrum handlowym, można udać się do ochrony i zostawić im oświadczenie z danymi kontaktowymi. Ostatecznie, możemy zaryzykować pozostawienie danych do kontaktu za wycieraczką, ale ryzykujemy, że z różnych przyczyn nie trafi ona do poszkodowanego. Policja, która na naszą prośbę pojawi się na miejscu zdarzenia i zbierze wszystkie dane i poszuka właściciela uszkodzonego auta.

Co robić gdy winny ucieknie?

Jeżeli będziesz sprawcą zdarzenia nigdy nie uciekaj i postaraj się dotrzeć do poszkodowanego. W przypadku gdy opuścisz miejsce stłuczki, a służby zdołają Cię wyśledzić, ubezpieczyciel wystąpi o pokrycie rekompensaty przez Ciebie, zgodnie z zasadą regresu. Gdy to Ty jesteś poszkodowany, to warto udać się po poradę do prawnika, którego łatwo znajdziesz w Internecie wpisując adwokat Kraków, lub inne interesujące Cię miasto. Specjalista będzie wiedział w skąd i jakie dowody zebrać, a także jak poprosić o rekompensatę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który już dalej na własną rękę będzie szukał sprawcy.

Dodaj komentarz