Czym jest gwasz?

Gwasze stosowane są w sztuce od wielu setek lat. Szczególnie popularne były w XVII i XVIII wieku, a to wszystko przez ich wyjątkowe właściwości, które początkowo mogą kojarzyć się z akwarelami – różnią się one jednak zdecydowanie, szczególnie w rękach doświadczonego malarza. Jednak czym tak naprawdę są gwasze? Jaka jest ich struktura i przeznaczenie?

Czym są gwasze?

Gwasze to farby należące do wodnej rodziny, stąd wynika ich podobieństwo do akwareli. Im bardziej rozwodnione gwasze, tym mniejsze różnice można zauważyć pomiędzy nimi. Jednak efekty końcowe zaskakują nie jednego – nie znajdzie się tutaj przejrzystości i lekkości akwareli.

Obraz po wyschnięciu będzie matowy i w jakiś sposób płaski, co daje wiele nowych możliwości. Gwasze są łatwiejsze w operacji, co sprawia, że trudniej o niespodzianki na płótnie.

Czym się różnią od akwareli?

Dla lepszego zrozumienia, jak zachowują się gwasze, warto bliżej porównać je z akwarelami. Czym się różnią?

Zawierają więcej pigmentu, co sprawia, że lepiej kryją, a po wyschnięciu matowieją i wydają się jaśniejsze. Bardzo ważnym aspektem jest możliwość malowania jasną farbą po ciemnej, a do tego można używać farby białej. W porównaniu z akwarelami nie ma problemu z nanoszeniem poprawek po wyschnięciu – można nawet coś całkowicie przemalować.

Z racji na to, że zwykle nie są silnie rozrzedzane wodą, mogą być stosowane nie tylko na papierze o dużej gramaturze – zwykły blok techniczny, a nawet szkicownik wystarczy. Świetnie poradzą sobie też na płótnie i tekturze.

Sprawdź: Gwasze akrylowe Holbein

W czym są podobne do akwareli?

Z racji przynależności do tej samej rodziny farb, gwasze i akwarele mają wiele wspólnego, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich doświadczonych akwarelowych malarzy, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z gwaszami.

Dowolność mieszania kolorów jest bardzo ważnym aspektem, gdyż za to bardzo lubiane są akwarele – przy gwaszach to również nie problem. Nie trzeba również martwić się o zakup nowych pędzli, gdyż pędzle akwarelowe świetnie poradzą w tym przypadku. Najlepszą opcją będą pędzle syntetyczne.

Dodaj komentarz