Specyfika pracy zdalnej

Praca zdalna to ostatnio temat modny i na czasie. Jeszcze kilka lat temu z tej formy aktywności zawodowej korzystały jedynie nieliczne osoby. Dzisiaj coraz większa część pracowników ma okazję spróbować osobiście, co oznacza pracować z domu. Praca zdalna ma swoje zalety i wady. Praktyka pokazuje, że nie jest ona zajęciem dla każdego.

Kto może pracować zdalnie?

Obecnie jest bardzo duży wachlarz zawodów, które można wykonywać zdalnie. Dobrym przykładem są architekci, programiści, pisarze, dziennikarze, wirtualne asystentki czy graficy komputerowi. Możemy także spotkać dietetyków czy stylistów, którzy działają wyłącznie w trybie online. W zaciszu własnego domu można też prowadzić wiele działalności, które wiążą się z pracą przy komputerze. Tak pracują osoby, które zarabiają na reklamach prowadząc blogi czy kanały filmowe. Dużą część pracy w trybie zdalnym wykonują także osoby prowadzące handel internetowy.

Jakie zalety ma praca zdalna?

Ważną zaletą pracy zdalnej jest fakt, że nie trzeba codziennie na narzuconą godzinę stawiać się w miejscu pracy. Dzięki temu można dłużej pospać, nie trzeba się specjalnie szykować i wydawać pieniędzy na dojazdy. Dla wielu osób bardzo komfortowe jest także to, że mogą pracować we własnym domu czyli w miejscu, które lubią i gdzie czują się swobodnie. Główna zaleta pracy zdalnej to elastyczność czasowa. W tym trybie w pewnym zakresie można regulować godziny pracy. Pozwala to wielu osobom lepiej zorganizować życie rodzinne czy zająć się dziećmi. Na pracy zdalnej szczególnie zależy osobom mieszkającym daleko od dużych miast, które mają trudność ze znalezieniem dobrej posady niedaleko domu.

Wady pracy zdalnej

Każdy, kto przez jakiś czas pracował zdalnie doskonale wie, że ta forma ma także mnóstwo wad. Takiej pracy towarzyszy samotność i wysoka monotonia. W godzinach pracy zasiadamy do komputera a po pracy przesiadamy się na sąsiednią kanapę. Brak zmiany miejsca, pewnego rytmu oraz kontaktu z innymi ludźmi w pracy po pewnym czasie przynosi znużenie. Poza tym praca zdalna okazuje się być często nieefektywna. Tutaj potrzeba bardzo dobrej organizacji i wiele samozaparcia. Problem w tym, że w domu mamy całe mnóstwo czynników rozpraszających. Mogą to być telefony, wizyty znajomych, telewizor. Podczas pracy ciągle przypomina nam się, że jest coś do zrobienia. A to trzeba rozwiesić pranie, odłożyć rzeczy na miejsce czy wykonać prywatny telefon i już niepotrzebnie się rozpraszamy. Wiele osób wpada w pułapkę, wielogodzinnej pracy. Przeplatanie obowiązków zawodowych zadaniami prywatnymi może sprawiać, że czujemy się, jakbyśmy przez cały czas byli w pracy. Bardzo trudno jest oddzielić sferę zawodową od prywatnej.
Ponadto praca zdalna w charakterze freelancera może okazać się niezwykle stresująca. Jest to taki tryb pracy, kiedy to zarabiamy tylko wtedy, gdy pracujemy. Freelancer nieustannie więc przelicza i kalkuluje, czy wystarczy mu na rachunki, nie wie też ile ostatecznie zarobi w danym miesiącu. Gdy nie ma atrakcyjnych zleceń, trzeba brać to, co jest akurat dostępne. Takie nielubiane zlecenia ciągną się w nieskończoność i w efekcie stają się nieopłacalne. Zdarzyć się jednak mogą jeszcze gorsze okresy, kiedy zleceń do wykonania nie będzie wcale. Ktoś, kto jest na działalności gospodarczej wtedy traci podwójnie. Praca zdalna nie służy także rozwojowi osobistemu. Przebywając w pojedynkę nie mamy się od kogo uczyć, brakuje nam inspiracji i możliwości prowadzenia dyskusji. Monotonia związana ze środowiskiem pracy negatywnie wpływa także na motywację.

Dodaj komentarz