Samodzielna wymiana zamka w drzwiach

Zepsuty zamek w drzwiach w mieszkaniu to dla domowników problematyczna sprawa. O ile uszkodzony mechanizm zamka w drzwiach w środku mieszkania nie jest aż tak uciążliwy, o tyle taka szkoda w drzwiach wejściowych stanowi poważny problem. Należy szybko zareagować i naprawić taki zamek, aby móc spać spokojnie. W tej kwestii możemy skorzystać z pomocy ślusarza, albo samodzielnie wymienić uszkodzony zamek w drzwiach.

Prosty zamek – prosta naprawa

Do samodzielnej wymiany zepsutego zamka w drzwiach nie potrzebujemy wielu, skomplikowanych narzędzi. W zupełności powinny nam wystarczyć te, które znajdują się w naszym domu. Zwykle wystarcza do tego zwykły śrubokręt – no i oczywiście nowy zamek. Jego cena będzie zależna od modelu, jaki chcemy zamontować. Im bardziej zaawansowany i odporny na włamania mechanizm, tym jego cena będzie odpowiednio wzrastać.

O ile wymiana podstawowego modelu zamka jest prosta i szybka, o tyle model bardziej zaawansowany – wymaga wprawy. Dość często antywłamaniowe zamki są sporym wyzwaniem, jeżeli chodzi o ich demontaż. Jeżeli w naszych drzwiach mamy właśnie taki zamek, to lepiej jest skorzystać z pomocy ślusarza. Łodzianie mogą w tej kwestii liczyć na pogotowie zamkowe, które znajdą na stronie: https://www.pogotowie-zamkowe-lodz.pl/. Pamiętaj, że pomoc fachowca w przypadku poważniejszych awarii zamka będzie nieoceniona. Zamiast więc się denerwować i tracić swój czas na tak trudny przypadek, lepiej jest od razu wezwać ślusarza, który rozwiąże nasz problem.

Samodzielna naprawa uszkodzonego zamka w drzwiach

Przed zakupem nowego zamka do drzwi upewnij się, że nowa wkładka i cały zamek są odpowiednie pod względem rozmiaru i  dopasowania. Aby uniknąć błędu, kup je gdy zdemontujesz stare części. Najlepszym wyjściem jest zabranie ich ze sobą, dzięki czemu – w razie konieczności – dobierzesz odpowiednie zamienniki.

W przypadku samodzielnej wymiany całego zamka, na samym początku musimy odkręcić klamkę oraz szyld. Aby było to wygodne otwórz drzwi i rób to na uchylonym skrzydle tak, aby przez cały czas mieć dostęp do lica uszkodzonego zamka. Następnie odkręć wszystkie widoczne śruby, które mocują zamek bez wkładki w drzwiach. Podważ go śrubokrętem, aby móc go wyjąć. Po tym umieść nowy zamek dokładnie w tym samym miejscu i przykręć go śrubami z nowo zakupionego kompletu. Jeżeli zamek, który kupiłeś posiada wymienną wkładkę bębenkową, to zamontuj ją dopiero po wsadzeniu kasety zamka. Gdy już skończysz i wkręcisz wszystkie śruby – sprawdź, czy cały mechanizm działa poprawnie. Dopiero wtedy dokręć szyld i zamontuj klamkę.

Dodaj komentarz