Rower dobry dla każdego

Rower typu składak, z którym wielu ludzi zaczynało własną kolarską przygodę, powoli odchodzi w zapomnienie. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo różnych rodzajów rowerów, dzięki którym możliwe jest uprawianie wielu specjalistycznych dyscyplin. Bo obecne kolarstwo to nie tylko rowery szosowe, ale też jazda w terenie, zjazdy, podjazdy, podróżowanie i zwiedzanie świata na dwóch kółkach.

Coraz więcej gmin i miast inwestuje w trasy rowerowe i szeroko rozumianą infrastrukturę. Dla dużych aglomeracji rowery to bardzo opłacalny środek transportu. Nie zanieczyszczają środowiska, ani nie powodują korków. Rowery miejskie doceniają nie tylko urzędnicy, ale też mieszkańcy – są wygodne i łatwo się na nich poruszać po zatłoczonych ulicach. To również korzyść finansowa – niekosztowny rower wymaga dużego nakładu pieniężnego kilkaset zł, a może służyć długie lata. Szczególnie, jeżeli już wytwórca rowerów jest znaną marką, która słynie ze osobistej jakości, np. Giant, Kellys, Scott.  Na miejskich trasach rowerowych sprawdzą się zarówno rowery górskie – dzięki nim nierówności drogi i krawężniki nie stanowią dylematu, jak i intuicyjne rowery crossowe z amortyzatorem. Panie ucieszą rowery miejskie, które dają możliwość zamontowania przedniego koszyka i jazdy dosłownie w długiej sukience albo rowery cruiser, popularnie zwane holenderskimi. Mężczyźni i kobiety poszukujące największego komfortu zastosowania dwóch kółek zainteresują się rowerem elektrycznym – dzięki niemu jazda nie wymaga tak wiele siły, bo zawsze można się wspomóc mocą zamontowanego silnika. Ciekawe modele „mieszczuchów” robi Romet oraz Peugeot, można ich poszukiwać też w spisie produktów/usług firm/spółek/korporacji kojarzonych raczej z jazdą sportową, takich jak Merida albo Giant.

Stale powiększająca się ilość ludzi decyduje się również doraźnie skorzystać z rowerów. Miejska wypożyczalnia rowerów jest otwarta niemal w każdej większej aglomeracji. Rowery można również pożyczyć w hotelach, hostelach i w obrębie starych miast. Zwiedzanie na dwóch kółkach nie tylko jest wygodniejsze – można się zatrzymać w dowolnej chwili i obejrzeć zabytki – niemniej jednak również pozwala poznać miasto od wewnątrz i obserwować jego prawdziwe życie. Odpowiednio wybrane akcesoria rowerowe pozwalają zwiększyć komfort podróżowania, a działające oświetlenie rowerowe daje sposobność poznania miasta również nocą. Rowery turystyczne albo miejskie – bo to one są najlepiej dostosowane do jazdy po mieście – takie wyposażenie posiadają bardzo często montowane w standardzie.

Wypożyczalnia rowerów to także dobre rozwiązanie dla osób, które sporadycznie dojeżdżają do pracy albo na uczelnię. Można z niej korzystać zamiast wydawać pieniądze na rower. Tani rower to częstokroć niekończące się kłopoty z częściami i ciągłe wizyty w serwisie rowerowym. Nieco droższe dwa kółka – np. piękna holenderka, czyli rower cruiser – to wydatek na który nie właściwie każdy ma możliwość sobie pozwolić. Takie rowery padają też w bardzo wielu sytuacjach łupem złodziei. Pozyskane z nich akcesoria rowerowe , a ponadto części retro idealnie się sprzedają i można na nich wiele zarobić. Osoby, które boją się kradzieży powinny zaopatrzyć się w mniej rzucające się w oczy rowery miejskie albo rowery trekkingowe. Na tych ostatnich można się także wyselekcjonować na szutrowe trasy rowerowe.

Marzących o jeździe MTB i chcących rozpocząć treningi czeka podwójny wydatek. Do codziennej jazdy treningowej perfekcyjne są rowery szosowe – pozwalają szybko poruszać się po asfaltach i realizować zaplanowane ćwiczenia. Trasy rowerowe można dobierać dowolnie, zauważając wzniesienia, jakość podłoża i natężenie ruchu. Drugim zakupem dla fanów MTB są rowery górskie. Fachowcy mają ich więcej niż jeden! „Góral” oczywiście nie ma możliwość być niekosztowny.

Rower do ścigania się ma wytrzymywać duże przeciążenia i sprawdzać się w ciężkich, błotnych zobowiązaniach, dlatego także wykorzystuje się w nim części do rowerów z najwyższej półki, na przykład. korporacji Shimano. Prawie każdy wytwórca rowerów oferuje także spersonalizowane akcesoria – tak robi firma Giant, Kellys, oraz dodatkowo Scott. Wyśmienity bike nie jest tanie niemało pieniędzy, ale nie ma co oszczędzać na sprzęcie, tym bardziej, że niektóre części do rowerów – tj. rama lub amortyzator – mogą pracować wiele lat. Konieczny jest tylko regularny serwis rowerów i wymiana zużywających się w wyniku eksploatacji akcesoriów rowerowych. Rowery górskie można też dopasowywać do swoich upodobań, wymieniając poszczególne akcesoria rowerowe i części. Zdecydowanie warto to robić, dopóki nie znajdzie się optymalnych ustawień bike´a. Dopiero wygodny rower daje pełną satysfakcję z jazdy MTB w terenie.

Wraz z zakupem bike´a konieczne będzie też uzupełnienie odzieży. Na rynku dostępne są materiały techniczne, które sprawiają, że jazda MTB jest komfortowa. Zaawansowani kolarze muszą też wydać odrobinę na obuwie na rower – specjalne obuwie wpinane do pedałów, nazywane popularnie SPD. Nieprzemakalne, o specjalnie utwardzonej podeszwie gwarantują bezpieczeństwo i komfort wręcz w trakcie wycieczki na ekstremalne trasy rowerowe. Będą potrzebne one także w rowerach szosowych.

Dodaj komentarz