Giganci w kategorii portów morskich

Giganci w kategorii portów morskich

Transport morski jest jednym z rodzajów transportu, który cieszy się dużą popularnością. Miejscem, które stanowi logistyczny i gospodarczy węzeł takiego transportu jest port morski. Poznaj 5 największych portów na świecie!

1. Port Szanghaj w Chinach

Port Szanghaj w Chinach jest największym portem kontenerowym na świecie. W 2014 roku obsłużył ponad 35 mln kontenerów TEU. Port Szanghaj obsługuje 281 szlaków żeglugowych łączących główne porty całego świat. Jest w stanie zrealizować ok. 2700 połączeń na miesiąc. Dla porównania przeładunek kontenerów w porcie Gdynia to ok. 494 000 TEU.

2. Port Singapur w Singapurze

Port Singapur może obsłużyć ok. 32 mln TEU. Jego powierzchnia zajmuje 550 ha, a maksymalne zanurzenie wynosi 16 m. Port zapewnia połączenie z 123 krajami i wysyła towary do ponad 600 innych portów. Terminal kontenerowy jest wyposażony w 52 miejsca postojowe. Transport ładunków z portu Singapur odbywa się do 6 kontynentów. Szacowany czas importu towarów z Singapuru do Gdyni, która stanowi port docelowy wynosi 30 dni.

3. Port Rotterdam w Holandii

Holenderski port Rotterdam to jeden z największych portów w Europie. Ilość przeładowanych towarów to ok. 440 mln ton rocznie, a przeładunek kontenerów wynosi 16,07 mln TEU. Port Rotterdam wykonuje połączenia na ok. 130 000 statkach różnego typu.

4. Port Guangzhou w Chinach

Port znajduje się w prowincji Guangdong w południowej części Chin. Chiński port Guangzhou zapewnia połączenia morskie z ponad 300 portami w ok. 80 krajach na całym świecie. Jest ważnym ośrodkiem transportu Delty Rzeki Perłowej, a także węzłem komunikacyjnym lokalnego przemysłu. Ilość obrotu towarami w porcie Guangzhou szacuje się na ok. 15 mln TEU.

5. Port Ningbo-Zhoushan w Chinach

Port Ningbo obsługuje ponad 100 mln ton ładunków w ciągu roku. Współpracuje z ok. 600 portami na świecie. Przeładunek kontenerów w chińskim porcie Ningbo-Zhoushan to prawie 15 mln TEU. Eksport towarów do portu w Gdyni trwa 39 dni.

Dodaj komentarz