Balony, które unoszą ludzi

Balony, które unoszą ludzi

balony

Czy balony mogą stać się kolejnym środkiem lokomocji? Czy mogą zastąpić tradycyjne już samochody, statki albo samoloty? Okazuje się, że tak i dowiedli tego Polacy. Naukowcy z Politechniki w Gdańsku podjęli się niebagatelnego wyzwania. Postanowili sprawdzić, czy balony wypełnione helem są w stanie unieść człowieka, a jeśli tak, to ile takich balonów potrzeba, by podniebna podróż mogła odbyć się w pełnym bezpieczeństwie, dla tych którzy na takową się zdecydują.

Przykładem dla Polaków był pewien Brytyjczyk, który już lata temu podjął się podobnego eksperymentu. Helem napompował balony urodzinowe dużych rozmiarów, które przyczepił do tradycyjnego krzesła. Na tak skonstruowanym środku transportu udało mu się przefrunąć aż 23 kilometry. Wylądował bezpiecznie, a najtrudniejszym etapem lotu było właśnie lądowanie – chodziło o to, by w dokładny sposób odcinać poszczególne balony. Tylko w ten sposób krzesło mogło opadać powoli i dokładnie w tym miejscu, w którym założył to Brytyjczyk.

Ile uniesie balon?

Zastanawiasz się, ile uniosą balony z helem? Warszawa dysponuje ogromną liczbą punktów, w jakich takie nabędziesz, by dokonać próby. Eksperci, którzy taki eksperyment już wykonali, potwierdzają, że jeden standardowy balon wypełniony helem, jest w stanie udźwignąć ciężar o wadze 6 gram. Wyliczono więc, że potrzeba dokładnie 12 tysięcy i 667 balonów standardowej wielkości, by taki zestaw mógł unieść w powietrze człowieka o wadze 76 kilogramów. Wspomniany Brytyjczyk potrzebował ich o wiele mniej, bo użył balonów o większej średnicy.

Liczne doświadczenia

Jeśli ciekawi Cię temat balonowych podróży, w sieci możesz znaleźć mnóstwo filmików, które ukazują takie próby. Śmiałkom udało się już wnieść do góry motocykl ważący 150 kilogramów czy kilka łubianek truskawek. Co ciekawe, w Ameryce udało się za pomocą balonów wypełnionych helem ponieść nawet dom. Takich eksperymentów jest wiele i wszystko zależy jedynie od kreatywności i odwagi osób, które takie doświadczenia chcą przeprowadzać.

Ostrożność ponad wszystko

Pamiętajmy jednak, że podczas takich eksperymentów chodzi oczywiście o spektakularny efekt i powodzenie całego przedsięwzięcia, ale zawsze priorytetem musi być zachowanie optymalnego bezpieczeństwa. Takich prób nie powinni podejmować amatorzy bez żadnego przygotowania. Takie doświadczenia mogą skończyć się tragicznie. Najlepiej rozpocząć balonowe doświadczenia od prób unoszenia w górę przedmiotów lekkich, które nie są w stanie wyrządzić krzywdy.

Jak widać, balony urodzinowe z helem stają się nie tylko świetną dekoracją czy elementem rozrywkowej zabawy. Okryto ich inne zastosowanie. Być może dzięki balonom już niedługo będziemy mogli przenosić się z punktu A do punktu B szybko i w pełnym komforcie, a podniebne podróże staną się codziennością. Na razie jednak loty balonami z helem są nadal w fazie eksperymentów, ale możemy spodziewać się, że już niedługo naukowcy opracują wygodny system, dzięki któremu loty będą mogły odbywać się nie tylko w pełnym komforcie, ale i bezpieczeństwie.

Dodaj komentarz