Kiedy trzeba sporządzić opinię ornitologiczną i ile to kosztuje?

Kiedy trzeba sporządzić opinię ornitologiczną i ile to kosztuje?

Prawo wymaga od inwestorów dopełnienia bardzo dużej ilości formalności, w tym niektórych wynikających z potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia z pewnym typem inwestycji, możemy być zdziwieni, kiedy spotkamy się z wymogiem sporządzenia opinii ornitologicznej. Kiedy taka opinia będzie niezbędna i kto może ją wykonać? Ile zapłacimy za jej sporządzenie? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy!

Kiedy będzie trzeba sporządzić opinię ornitologiczną?

Profesjonalna opinia ornitologiczna Katowice będzie niewątpliwie niezbędna w przypadku, kiedy nasza inwestycja będzie obejmowała wycinkę drzew lub krzewów. Wynika to z faktu, że możemy w trakcie jej realizacji uszkodzić ptasie lęgowiska czy skrzywdzić same zwierzęta.

W tym lęgowiska ptaków lub same ptaki znajdujące się pod ochroną gatunkową. Sporządzenie takiej opinii pozwala określić potencjalny wpływ danej inwestycji na środowisko naturalne, a także ułatwia opracowanie planu wynagrodzenia ewentualnych nieuniknionych zniszczeń.

Wycinka drzew i krzewów to nie jedyny przypadek, w którym opinia ornitologiczna może okazać się kluczowa. Warto także wspomnieć o termoizolacji i modernizacji budynków. W trakcie tego typu prac również możemy przypadkowo uszkodzić lęgowiska czy skrzywdzić zwierzęta.

Jest to tym bardziej istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecnie na terenach miejskich wszystkie ptaki objęte są ochroną gatunkową (a także, co ciekawe, wszystkie nietoperze). Oznacza to, że realizacja inwestycji bez sporządzenia opinii ornitologicznej może skończyć się złamaniem prawa, co będzie miało poważne konsekwencje dla inwestora.

Jaki jest koszt opinii ornitologicznej?

Podobnie, jak w przypadku innych tego typu usług, sporządzenie opinii ornitologicznej wiąże się z kosztem zależnym od wielkości inwestycji, a w związku z tym czasu, jaki będzie trzeba poświęcić na realizację usługi.

Przygotowaniem takiej opinii powinien zajmować się jedynie wykwalifikowany ornitolog, najlepiej taki, który ma już sporo doświadczenia – dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zostaną popełnione żadne błędy, które przeciągną w czasie rozpoczęcie prac lub wymuszą ich wstrzymanie.

Jeśli przyczyną wykonywania opinii ornitologicznej jest termoizolacja lub modernizacja budynku, to w kontekście ceny będzie miał znaczenie jej rozmiar i typ. Przykładowo, sporządzenie takiej opinii dla średniej wielkości kamienicy może być tańsze niż sporządzenie jej dla bloku wielorodzinnego. Po bardziej precyzyjną wycenę takiej usługi warto zgłosić się bezpośrednio do firm, która ją oferuje.

Dodaj komentarz