Hiperhydroza czyli nadmierne pocenie się. Przyczyny.

Czy wszyscy tak samo się pocimy?

Sudatory to nazwa nadana gruczołom w naszym organizmie, które produkują pot. Istnieją ich 2 rodzaje.
1. Najliczniejsze są gruczoły ekrynowe: 2 miliony. Znajdują się one na całym ciele, ale przede wszystkim na dłoniach, podeszwach stóp, klatce piersiowej i czole. Pot wydzielany przez te gruczoły jest bezwonny i składa się z wody, soli mineralnych i kwasu mlekowego.
2. Duże gruczoły apokrynowe są mniej liczne i znajdują się w okolicy pach, odbytu, sutków i pępka. Większe niż gruczoły ekrynowe, mają przewód, który otwiera się do mieszków włosowych. Wytworzony pot składa się z wody, soli mineralnych, kwasu mlekowego, ale także lipidów, feromonów, mocznika i amoniaku, a zatem ma silniejszy zapach.

Ile potu w ciągu dnia?

Dorosły człowiek produkuje około pół litra do jednego litra potu dziennie, ale w pewnych okolicznościach (wysoka temperatura, intensywna aktywność fizyczna, w tym bieganie) może również wyprodukować do 3 litrów! Nadmierne pocenie się występuje u jednej czwartej Polaków i najczęściej dotyczy pach, dłoni, podeszwy stóp i twarzy.

Hiperhydroza.

Hiperhydroza ma reperkusje w codziennym życiu z odczuciem dyskomfortu związanego z trwałą wilgocią lub utrzymującymi się przykrymi zapachami. To nadmierne pocenie się zaczyna się zazwyczaj w okresie dojrzewania i może powodować uczucie dyskomfortu, utratę pewności siebie z dyskomfortem społecznym, rumienienie się, kołatanie serca, ale co dziwne, nigdy nie dzieje się to w nocy! (z wyjątkiem kobiet w okresie przed menopauzą, ale to inny temat).

Jakie są przyczyny hiperhydrozy?

Naukowa przyczyna jest obecnie rozpoznana poza wysiłkiem sportowym, jest to przyczyna związana ze stresem, w której wystąpiłaby hiperfunkcja zwykłego obwodu termoregulacyjnego, a część mózgu (kora przednia) również odgrywałaby ważną rolę, szczególnie w kontrolowaniu emocji i dostosowywaniu się do różnych sytuacji.
Ponadto każda uogólniona hiperhydroza powinna być w miarę możliwości skonsultowana z lekarzem w celu ustalenia jej przyczyny, a zwłaszcza z lekarzem, ponieważ pocenie się może być objawem poważnej choroby. Ponieważ nawet bez żadnej podstawowej patologii, hiperhydroza jest dramatyczną zmianą w jakości życia, której nie należy lekceważyć, ponieważ może prowadzić do braku pewności siebie, depresji i niepokoju. Lekarz ma do dyspozycji testy, które mogą określić ilościowo nadwodność, więc nie wahaj się z nim skonsultować.

Pocenie się, a zwłaszcza nadmierne pocenie się, może być bardzo trudne do zniesienia i może mieć znaczący wpływ na jakość życia. Od dezodorantu do chirurgii, w tym antyperspirantów i zastrzyków z botoksu, istnieje szeroka gama rozwiązań, więc nie wahaj się porozmawiać z farmaceutą, lekarzem lub dermatologiem.

1 Comment

  1. Póki nie zaczęłam się nadmiernie pocić pod pachami myślałam że zwyższone pocenie to jest winą wyższej temperatury otoczenia, ale po dziś dzień wiem że i to ma jakąś medyczną nazwę , kdyż to już choroba. Czy ktoś potrafi zrozumieć tak się silnie pocić i w zimie? Póki co można tego się swietnie pozbyć na kilka miesięcy, gdyż trafiłam na jedno z srodków leczniczych przez moją koleżankę jak to – http://www.electroantiperspirant.pl/urzadzenie-jonoforeza-electro-antiperspirant wreszcie mogę z tym wygodnie walczyć, pot przestał mi silnie dokuczać jak wcześniej.

Dodaj komentarz