Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD

Nabywcy i użytkownicy laptopów lub komputerów z dyskiem SSD przekonywani są przez ich producentów o niezawodności tego typu pamięci. Niestety, w praktyce niejeden serwis komputerowy gościł właścicieli sprzętu z dyskiem SSD, których zawiódł ten produkt.

Najczęściej dla użytkowników sygnałem uszkodzonego dysku SSD jest:

  • brak możliwości uruchomienia laptopa i komunikat “No boot device”;
  • wyraźne spowolnienie systemu i brak możliwości otwarcia aplikacji;
  • brak możliwości zapisu i odczytu danych.

Należy pamiętać, że w przypadku tego typu objawów, błędem jest wielokrotne wyłączanie i ponowne włączanie laptopa. W efekcie takich działań może nastąpić nadpisanie danych, uniemożliwiające odzyskanie danych lub znacznie je utrudniające.

Awaria dysku SSD, w odróżnieniu do jego poprzednika nie jest związana z uszkodzeniem mechanicznym obrotowych talerzy lub czytnika.

Najczęściej uszkodzeniu w dyskach SSD polegają na:

  • uszkodzeniu kontrolera pamięci flash lub samej pamięci;
  • wystąpieniu błędów oprogramowania wywołanych uszkodzeniem lub utratą plików systemowych;
  • uszkodzeniu systemu zasilania pamięci lub elektroniki obsługującej dysk.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku SSD pomimo ich rozpowszechnienia wywołuje wśród serwisantów sporo trudności. Kluczowym problemem nie jest technologia pamięci NAND wykorzystanej do budowy dysków. O wiele większym problemem jest różnorodność firm produkujących dyski SSD. W odróżnieniu do tradycyjnych dysków, niemal każdy z producentów SSD w inny wprowadza algorytm układu danych. Obecnie na rynku istnieje około 500 rodzajów dysków SSD różniących się nie tylko algorytmem, ale także konfiguracją oraz dostępem do danych. Uszkodzenie pamięci flash, niestety bezpowrotnie powoduje utratę danych zawartych na dysku. W przypadku awarii np. kontrolera odzyskanie danych będzie jak najbardziej możliwe.

Dlatego też wybierając się do serwisu odzyskującego dane z naszego dysku SSD https://eclicto.pl/odzyskiwanie-danych/odzyskiwanie-danych-z-uszkodzonego-dysku-ssd/ należy upewnić się, że firma zna schematy i algorytmy producenta naszego dysku. W innym przypadku próby odzyskania naszych danych mogą doprowadzić do całkowitego i bezpowrotnego ich usunięcia.

Proces odzyskania danych z dysku SSD jest bardzo skomplikowany. Dane zapisywane są na poszczególnych kościach flash w różnej kolejności i rozmiarze. Samych kości może być nawet 24. Dodatkowo każda z nich posiada 4 pamięci NAND. Ilość możliwości jest więc ogromna i wiąże się z pracochłonnym i żmudnym przywracaniem naszych danych.

Wymienione problemy z naprawą i odzyskaniem danych z dysku SSD sprawiają, że cena tego typu usługi jest znacznie wyższa niż w przypadku  tradycyjnych dysków HD. Największe koszty ponosi się w przypadku wystąpienia błędów oprogramowania.

Dodaj komentarz