Cegły dekoracyjne z 1800 roku – odmień swoje mieszkanie

Cegły dekoracyjne z 1800 roku są jednym z ciekawszych materiałów, które posłużą nam do remontu lub przearanżowania wnętrza. Są one również oryginalne i wysokiej jakości, dzięki czemu możemy urządzić przy ich pomocy stylowe wnętrze. Czym są takie cegły? Jak powstają? Gdzie możemy ich używać? Odpowiedzi oraz praktyczne porady przedstawiamy w dalszej części tekstu.

Czym są cegły dekoracyjne z 1800 roku?

Cegły dekoracyjne z ubiegłego wieku to cegły odzyskiwane ze starych budynków, kamienic i budowli. Są one bardzo dobrej jakości pomimo upływu lat i nadają się do wtórnego wykorzystania. Na rynku istnieje wiele małych firm i sklepów oferujących takie cegły. Dostępne są one zarówno wersji surowej — nieobrobionej lub w formie wyciętych już płytek. Dostępne są również w różnych kolorach wielkościach czy fakturach.

Jak powstają?

Proces powstawania takich cegieł dekoracyjnych nie jest skomplikowany, choć wymaga poświęcenia mu nieco czasu i uwagi. Na rynku istnieje sporo małych firm — manufaktur, które specjalizują się w pozyskiwaniu takich cegieł. Przed rozbiórką starej kamienicy czy budynku demontują oni najlepsze egzemplarze cegieł ręcznie, aby pozyskać materiał najlepszej jakości. Następnie w swojej firmie cegły takie poddają obróbce. W zależności od modelu i celu w jakim mają zostać powtórnie użyte, mogą być jedynie oczyszczone i zawierać np. resztki zaprawy czy być obrobione i prezentować się niemal jak nowe cegły zachowując swój dotychczasowy charakter.

Gdzie możemy ich używać?

Miejsc, gdzie możemy używać cegieł dekoracyjnych z lat 1800- 1900 jest bardzo wiele. Pierwszym z nich są nasze wnętrza. Cegły takie doskonale nadają się do salonu jako wykończenie ściany lub jako obudowa kominka. Możemy układać z nich mozaiki lub budować konkretne podesty, lub tylko elementy. Z racji tego, iż są one oryginalne, posłużą nam również do rekonstrukcji starych stylowych wnętrz. Materiał ten doskonale łączy się również ze stalą, drewnem, szkłem czy nowoczesnymi wnętrzami i nadaje mu swoistego charakteru.

Bardzo ciekawym przeznaczeniem są również wykończenia w kuchni lub łazience. Cegły impregnowane są odporne na wilgoć czy tłuszcz i nie wchłaniają ich. Dzięki temu możemy urządzić stylowe pomieszczenia zarówno z kuchni, jak i łazience.

Cegły dekoracyjne mogą zostać użyte do obudowy zewnętrznej elewacji. Dzięki temu w bardzo prostym zabiegiem możemy sprawić, iż nasz dom stanie się gustowny i będzie miał swój indywidualny charakter. Cegły takie muszą jednak spełniać odpowiednie normy i być przeznaczone do tego typu zadań.

Dodaj komentarz