Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD

Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD

Z pewnością wielu z nas spotkała już przykra sytuacja w której dysk twardy naszego komputera uległ uszkodzeniu i wszystkie nasze dane wydawały się stracone. Jednak nic bardziej mylnego, bardzo często możliwe jest odzyskanie naszych danych. Jeśli posiadamy nieco wiedzy z zakresu informatyki często możemy sami podjąć próby odzyskania naszych danych przy użyciu oprogramowania dostępnego internecie, jednak w przypadku gdy tej wiedzy nie posiadamy, lub skomplikowanie problemu  i skala uszkodzeń nas przerasta, możemy powierzyć nasz uszkodzony dysk HDD specjalistycznym serwisom zajmującym się odzyskiwaniem danych http://megaserwis.warszawa.pl/odzyskiwanie-danych/.

Rodzaje uszkodzeń dysków twardych

  • Uszkodzenia elektroniki dysku twardego- w tym przypadku odzyskanie danych polega na naprawieniu uszkodzonej i niesprawnej elektroniki dysku, lub też może polegać na dobraniu odpowiednio sprawnej elektroniki do danego dysku i bezpiecznego przeniesienia naszych danych na inny nośnik. Niestety obecnie większość występujących na rynku dysków twardych wyposażona jest w układ pamięci ROM, który uniemożliwia wykorzystanie innej elektroniki w celu uruchomienia dysku.
  • Uszkodzenia mechaniczne- sprowadzają się najczęściej do wymiany uszkodzonych elementów dysku. Warto nadmienić, że w przypadku uszkodzenia powierzchni dysku pełne odzyskanie danych może nie być możliwe i stanowi prawdziwe wyzwanie dla specjalistów w tej dziedzinie.
  • Uszkodzenia logiczne- wynikają najczęściej z naszych pomyłek podczas korzystania z komputera czy laptopa. Poprzez takie pomyłki rozumie się m.in nieintencjonalne sformatowanie dysku, utracona partycja danych, działanie szkodliwych wirusów komputerowych, które pozbawiły nas dostępu do naszych danych, czy też uszkodzone, lub przypadkowo usunięte pliki.

Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD

Jak widać w większości przypadków odzyskanie utraconych danych jest możliwe, jednak należy także wziąć pod uwagę, że w przypadku niektórych rodzajów uszkodzeń odzyskanie stu procent danych znajdujących się na dysku nie zawsze będzie możliwe. Dlatego tak istotne jest dbanie o dysk twardy, unikanie instalowania oprogramowania którego nie jesteśmy pewni, częste robienie kopii zapasowych naszych danych, które możemy umieszczać w chmurze za pośrednictwem takich serwisów jak choćby Dysk Google. Kiedy jednak zdarzy nam się sytuacja w której utracimy nasze dane z dysku HDD i nie mamy wykonanej żadnej kopii, a sami nie posiadamy wiedzy co robić w takiej sytuacji, to bardzo ważne jest, byśmy nie podejmowali prób samodzielnej naprawy, gdyż bardzo często możemy jedynie pogorszyć sprawę.

 

Dodaj komentarz