Mleko dla dzieci z alergią

Mleko dla dzieci z alergią

Niektóre dzieci borykają się z alergią na białko obecne w mleku krowim. Nie mogą go wobec tego pić, bo wiąże się to dla nich z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na szczęście w sprzedaży dostępne są rozmaite zamienniki, które należy dobrać zgodnie z potrzebami żywieniowymi dziecka. Mleko dla dzieci z alergią https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zywienie-dziecka/mleka-dla-dzieci/dla-dzieci-z-alergia, czyli modyfikowane, jest wolne od białek pokarmowych odpowiedzialnych za wywoływanie nieprawidłowych reakcji organizmu. Warto poszukać smacznej alternatywy.

Mleko modyfikowane dla dzieci z alergia

Alergie pokarmowe mogą wystąpić nawet u niemowlaka. Należy wobec tego obserwować swoje dziecko, czy po zjedzeniu pokarmu występują u niego niepokojące objawy. Sygnałem ostrzegawczym będzie pojawienie się zmian skórnych w postaci wysypki na buzi, zaczerwienienia na skórze, jej suchości i szorstkości. Alergia pokarmowa objawia się także biegunką, czasem z domieszką śluzu lub krwi, kolkami, ulewaniem, wymiotami. Układ oddechowy również może reagować na problematyczne białko w mleku. Pojawiają się katar i kłopoty z oddychaniem. W przypadku alergii można spróbować mleka modyfikowanego w postaci hydrolizatu. Innym rozwiązaniem jest preparat mlekozastępczy sprzedawany w aptekach. Hydrolizaty z białek serwatkowych nadal mogą uczulać, więc należy sięgnąć po hydrolizaty kazeinowe. Dostępne są także mieszanki elementarne, które stosuje się głównie u dzieci borykających się ostrymi objawami ciężkiej alergię. Dobór właściwego preparatu zawsze powinno skonsultować się z lekarzem. Są to dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Nie zaleca się wobec tego podawania ich na własną rękę dziecku. Powinno odbywać się to pod nadzorem lekarza.

Roślinne zamienniki mleka odzwierzęcego

Jeśli ktoś ma problem z mlekiem krowim, to może spróbować z kozim, najczęściej jest mniej problematyczne. Kolejną opcją do wyboru będzie mleko roślinne. Wybór jest ogromny, więc warto o tym pomyśleć w przypadku alergika. Można nawet zrobić je samodzielnie, nie ma w tym niczego trudnego. Obecnie w sklepach jest wiele gotowych produktów, co umożliwia przebieranie w smakach. Warto eksperymentować w celu znalezienia dla siebie idealnej opcji. Bardzo smaczne jest mleko kokosowe, ma słodki smak i mnóstwo zdrowych tłuszczów. Nie brakuje również szeregu minerałów typu magnez, żelazo fosfor. Godne polecenia będzie także mleko migdałowe, skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, cynku i selenu wapnia, potasu itd. Jako że mleko migdałowe działa alkalizująco, to można uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jest też mleko ryżowe, które ma sporo składników odżywczych, witamin i minerałów. Nie brakuje w nim również błonnika, dzięki któremu można cieszyć się przez długi czas uczuciem sytości. Ma korzystny wpływ na przemianę materii. Popularnością cieszy się również mleko sojowe, zawiera wiele cennych aminokwasów.

Dodaj komentarz