Jak się uczyć żeby się nauczyć?

Jak się uczyć żeby się nauczyć?

Jak się efektywnie uczyć? Jestem pewna, że każdy nie jeden raz w swoim życiu zadał sobie to pytanie. Część osób twierdzi, że nie ma konkretnego sposobu na naukę, trzeba poświęcić na nią masę czasu najlepiej dzień i noc bez dłuższej przerwy, dodatkowo przy kilku kawach. Nic bardziej mylnego, dobrze opracowany plan działania nauki to świetny sposób aby bezstresowo przebrnąć przez trudny dla większości czas nauki. Dzięki tym wskazówkom, pokaże, że nauka nie jest taka straszna jak zdecydowana większość myśli.

Zacznę od tego, że najważniejsze podczas nauki jest zredukowanie stresu. Tak wiem, wiele osób powiedziałoby mi w tym momencie -„Jak mam się nie stresować jeżeli materiału jest tak dużo, mam zdecydowanie za mało czasu, to nie jest do nauczenia, na pewno przed egzaminem z nerwów wszystko zapomnę itp.” Mogłabym tu wymieniać bez końca zdania, które zostają wypowiedziane przed stresującym dla nas sprawdzianem czy egzaminem. Jednak nie o tym będzie tutaj mowa, postaram się opracować plan działania, który pomoże uczyć się tak, aby w efekcie końcowym nasz umysł wzbogacił się o nową wiedzę bez zbędnego stresu a nawet powiem więcej dzięki temu planowi nauka może stać się przyjemna.

Zaplanuj dobrze czas

Punktem pierwszym będzie dobre zaplanowanie czasu do nauki. Nie odkładaj jej na ostatnią chwilę, gwarantuję, że nauka dzień przed sprawdzianem przysporzy więcej stresu niż korzyści. Dlaczego? Dlatego, że nauka kilka godzin przed sprawdzianem nie jest efektywna, mózg po kilku godzinach nauki męczy się i nie przyswaja nowych informacji a człowiek wpada w panikę. Najlepiej jest porządnie się wyspać, i zacząć uczyć się rano kiedy nasz mózg jest wypoczęty. Dla porównania, jedna godzina uczenia się rano, jest równa trzem godzinom nauki w nocy <…> a więc w tym momencie zadaj sobie pytanie, czy wolisz stracić czy zyskać te dwie godziny snu.

Dobra organizacja czasu jest podstawą. Pomyśl sobie, że jeżeli dobrze rozplanujesz czas na naukę, to wolną chwilę będziesz mógł wykorzystać na odpoczynek i przyjemności. Najlepiej zaplanować sobie, że każdego dnia np. przez tydzień będziesz uczył się określoną ilość godzin, jak masz taką możliwość najlepiej rano, im dłużej przeciągasz naukę tym mniejsze szanse na dobre rozplanowanie czasu. Doskonałym sposobem jest zostawienie sobie kilka dni przed egzaminem na relaks, powtórki. Nie zapominaj o tym, że dwa dni przed egzaminem może wydarzyć się coś co zaprzepaści Twoje plany o nauce. A więc nie ulega wątpliwości, że dobre rozplanowanie czasu to podstawa.

Przerwy są konieczne

Bardzo ważne podczas nauki, jest robienie sobie przerw. Zazwyczaj gdy przez długi czas skupiamy się nad jakąś czynnością, zaczynamy myśleć o czymś innym. Tracimy koncentracje, co powoduje, że zapamiętujemy coraz mniej i stajemy się coraz bardziej rozleniwieni.

Optymalny czas nauki według różnych źródeł to 45minut, a więc po 45 minutach rób od 5 do 15 minut przerwy. Pamiętaj, że co 90 minut ta przerwa powinna przedłużyć się do 20 minut. W tym czasie, przewietrz pokój, przespaceruj się, zjedz coś odżywczego np. owoc czy orzechy.

Dieta na dobra pamięć

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę podczas nauki spełnia nasza dieta, czyli to co jemy. Nasza dieta powinna zawierać witaminy z grupy B oraz C i E, a także bardzo ważny magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor. Nie każdy jednak wie jakie produkty prócz warzyw i owoców zawierają te witaminy. Jedz więc produkty takie jak kasza, migdały, pestki z dyni i słonecznika, rodzynki i oczywiście orzechy. W żadnym razie nie jedz słodyczy, nic bardziej mylnego, że batonik doda energii na długi czas. Jeżeli ciężko jest zrezygnować ze słodyczy, zjedz kilka kostek gorzkiej czekolady, to dobra alternatywa na przekąszenie czegoś wartościowego, ponieważ czekolada wspomaga myślenie, dzięki związkom pobudzającym mózg do myślenia.

Pamiętaj także, aby nie przesadzać z kawą, niszczy ona potrzebne w naszym umyśle składniki, które w za dużych ilościach osłabiają koncentrację. Pij ziołową lub zieloną herbatę, wodę mineralną, oraz bardzo smaczne soki ze świeżo wyciskanych owoców, wiem jednak, że nie każdemu chce się samemu robić takie soki ponieważ nie każdy ma na to czas, dobrą alternatywą będą kupione soki ze świeżo wyciskanych owoców, bo i takie możemy znaleźć w sklepach.

Kolory, segregatory…

Zaczynasz naukę i co? I nagle nie potrafisz odnaleźć się we własnych notatkach, „kserówkach”, co wtedy? Istnieje kilka trików, które zdecydowanie pomogą odnaleźć się w materiałach potrzebnych do nauki. A więc przyjemnym dla oka i mózgu sposobem jest używanie kolorów, najlepiej by każde zagadnienie czy dział miał inny kolor. Na egzaminie kiedy przeczytasz konkretne zagadnienie, Twój mózg zacznie „myśleć kolorami” i tym sposobem łatwiej przypomnisz sobie informacje. Kolorowe paski samoprzylepne będą dobre do zaznaczania potrzebnych informacji w książkach, co sprawia, że odnajdujesz się szybko i nie tracisz na szukanie swojego cennego czasu.

Pomagaj sobie rysunkami, symbolami, tabelami, wykresami, diagramami, rysunki rozpoznaje się zdecydowanie szybciej i lepiej niż tekst. Archiwizuj materiały w koszulkach, segregatorach, teczkach, dzięki temu zaoszczędzisz sobie bałaganu i straconego na szukanie czasu.

Nikogo, do nauki zmusić nie można, jednak pewnym jest, jak już było wspomniane na początku nauka może być przyjemna, jeżeli tylko opracujemy najlepszy dla siebie plan działania i poświęcimy na naukę wystarczającą ilość czasu. Jeżeli posiadamy chęci i dobry plan działania, sukces gwarantowany.

Dodaj komentarz