Łóżeczko turystyczne – jakie wybrać?

Łóżeczko turystyczne – jakie wybrać?

Wybór łóżeczek turystycznych jest duży i nie zawsze wiadomo, jaki model będzie właściwy dla naszego dziecka. Warto też wiedzieć, dla jakiego maluszka i w jakich sytuacjach sprawdza się łóżeczko turystyczne. W naszym mini przewodniku, podpowiadamy więc na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego łóżeczka.

W jakich sytuacjach przydaje się łóżeczko turystyczne?

W podróży

Dla osób aktywnych rodziców, którzy często podróżują i chcą, by ich pociecha im towarzyszyła – to wyposażenie obowiązkowe. Tu sprawdzają się zalety użytkowe łóżeczka turystycznego, które jest mobilne, lekkie, szybko się składa i rozkłada, a po złożeniu zajmuje mało miejsca w samochodzie.

W kawalerce

Łóżeczko turystyczne z uwagi na małe wymiary i sporą funkcjonalność idealnie sprawdzi się w kawalerkach i niewielkim mieszkaniach.

W mieszkaniach dwupoziomowych

Łóżeczko turystyczne może służyć dziecku jako kojec w ciągu dnia, podczas gdy w nocy nasza pociecha może bezpiecznie spać w tradycyjnym drewnianym łóżeczku w sypialni rodziców.

Gdy nasza pociecha nie lubi łóżka drewnianego…

Łóżeczko turystyczne doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy z jakichś przyczyn nasze maleństwo nie chce lub nie może spać w tradycyjnym łóżeczku drewnianym. Jeśli na przykład dziecko podczas snu wierci się i wędruje po całym łóżeczku lub klinuje nóżki lub rączki między szczebelkami, warto pomyśleć o przeprowadzce do łóżeczka turystycznego. Zalecamy także łóżeczko turystyczne w przypadku gdy maluszek obgryza drewniane szczebelki na przykład z powodu swędzących podczas ząbkowania dziąseł.

W co powinno być wyposażone dobre łóżeczko turystyczne?

Siatka – umożliwia kontakt wzrokowy z dzieckiem i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Siatka ma też tę zaletę, że nasza pociecha nie zaklinuje sobie nóżki lub rączki, jak to się może zdarzyć w tradycyjnym łóżeczku drewnianym. Atuty siatki docenią także rodzice dzieci, które są dynamiczne, ruchliwe i często wiercą się podczas snu lub odpoczynku.

Materiał, z którego wykonane jest łóżeczko turystyczne, powinien być trwały, wodoodporny i łatwy w czyszczeniu.
Możliwość montowania dna łóżeczka na dwóch poziomach – wyższym (sprawdza się w pierwszych miesiącach opieki nad niemowlakiem, dzięki czemu głębokie nachylanie się nad dzieckiem nie jest już konieczne) i niższym – zalecanym do trzeciego roku życia lub do osiągnięcia wagi 15 kg (w niektórych modelach nawet 18 kg).

Materac to jedna z nielicznym wad łóżek turystycznych. Zalecamy kupno nowego materaca lub wykonanie na zamówienie pod wymiar naszego łóżeczka. Warto zwrócić uwagę na to, by nowy materac był płaski, w miarę twardy i wykonany z lateksu, włókna kokosowego lub trawy morskiej. Należy też zwrócić uwagę, by posiadał odpowiedni atest i miał zdejmowaną poszewkę, nadająca się do prania w pralce.

Niektóre modele posiadają funkcję kołyski. Należy w tym celu zamontować dołączone płozy i nasze łóżeczko zamienia się w kołyskę.

Kółka ułatwiają przesuwanie łóżeczka. Warto zwrócić uwagę, by zamontowane kółka miały wbudowane hamulce, dzięki którym łóżeczko będzie stabilne.

System podwójnej blokady zapobiega samoczynnemu złożeniu się łóżeczka

Boczne wejście docenią ją rodzice chodzących maluchów, dzięki tej funkcji dziecko może samodzielnie wejść i wyjść z łóżeczka, nie wzywając za każdym razem rodziców.

Kieszenie pozwalają na trzymanie najważniejszych rzeczy (przyborów, zabawek, akcesoriów) pod ręką.

Przewijak ułatwia codzienną pielęgnację dziecka.

Dodatkowe akcesoria:

Większość producentów proponuje też praktyczne i niezwykle funkcjonalne dodatki, jak pałąk z zabawkami lub karuzela, lampka, pozytywka, moskitiera chroniąca przed insektami, torba podróżna ułatwiająca transport czy daszek.

Producenci i ceny

Ceny łóżeczek turystycznych są bardzo zróżnicowane. Warto oczywiście zakupić sprawdzony model (być może polecany przez rodzinę, sąsiadów lub rekomendowany na forach internetowych) w Internecie, gdzie można liczyć na niższą cenę niż w tradycyjnym sklepie. Największy wybór łóżeczek znajdziemy w przedziale 100-400 złotych.

Dodaj komentarz