Czym jest kaszel i dlaczego kaszlemy?

Zwiastuje szereg problemów z przeziębieniem i grypą, może też poważnie utrudnić nam życie. Kaszel męczy i osłabia, zatem skuteczna walka z nim staje się dla wielu z nas priorytetem. W jaki sposób można pokonać ten problem?

Czym właściwie jest kaszel?

Kaszel to nic innego jak obronna reakcja naszego organizmu na zanieczyszczenia, które trafiają do naszego układu oddechowego. Za pomocą kaszlu nasze drogi oddechowe mają zostać też oczyszczone z groźnych zarazków. Niestety, kaszel jest też jednym z pierwszych symptomów rozwijającego się przeziębienia, a jego ataki dodatkowo nas osłabiają. Nic więc dziwnego, że walkę z nim staramy się prowadzić szybko i skutecznie, wykorzystując do tego celu szereg sprawdzonych środków. Prym wiodą tu syropy na kaszel. Co warto o nich wiedzieć?

Syrop na kaszel – jak może nam pomagać?

Syrop na kaszel to najlepszy sposób na rozwiązanie wielu problemów związanych z górnymi drogami oddechowymi. To, w jaki sposób działa wybrany syrop, uzależnione jest od rodzaju kaszlu, z jakim ma on walczyć. Typowy syrop na kaszel suchy ma pomagać w zwalczaniu kaszlu np. za pomocą kodeiny, ma jednocześnie chronić nas przed rozwojem infekcji bakteryjnej, w czym pomagają naturalne substancje śluzowe. Nieco inaczej działa syrop na kaszel mokry. Tu najważniejszymi składnikami są substancje działające wykrztuśnie oraz takie środki, które pomogą rozpuścić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Wraz z postępem medycyny substancje znajdujące się w takich lekach zmieniają swą formę, są też łączone w taki sposób, by mogły się nawzajem wspierać w walce z wirusami.

W walce z grypą i przeziębieniem

Syrop na kaszel to lek, który wciąż zmienia swe oblicze. Dynamiczny postęp w medycynie sprawia, że środki te są nie tylko coraz bardziej skuteczne, ale i coraz bardziej wszechstronne. Czasy, gdy lek taki zawierał wyłącznie środki wykrztuśne, przechodzą już do historii. Współczesne syropy coraz chętniej sięgają po naturalne środki pomagające w oczyszczaniu górnych dróg oddechowych, pojawiają się w nich jednak i te substancje, które pozwalają na prowadzenie szybszej i skuteczniejszej walki z przeziębieniem.

Coraz częściej w syropach takich znajdziemy wyciągi z leczniczych roślin, które pomagają w walce z kaszlem i jednocześnie wspierają naszą odporność. Dotyczy to m.in. popularnej lipy oraz czarnego bzu – roślin, które we współczesnym przemyśle farmaceutycznym zajmują bardzo ważne miejsce. W środkach przeznaczonych do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych często pojawiają się też takie naturalne leki, jak sok z malin czy wyciąg z korzenia pelargonii. Naturalne leki na kaszel są też wykorzystywane w tych syropach, które mają pomagać w walce z kaszlem suchym. Tu najwyżej ocenianym składnikiem jest wyciąg z korzenia prawoślazu, choć i liście bluszczu, i wyciąg z kwiatów lipy cieszą się tu sporym powodzeniem.

Postęp w medycynie to nie tylko nowatorskie metody leczenia. To również nowe leki, które swymi właściwościami, skutecznością oraz korzystnym wpływem na zdrowie mogą zaskoczyć niejednego pacjenta. Rewolucja, jaka dokonała się w ostatnich latach w przypadku syropów na kaszel, może być na to najlepszym dowodem.

Dodaj komentarz