LD – świadome śnienie

LD – świadome śnienie

LD (Lucid Dreaming) w tłumaczeniu polskim oznacza świadome śnienie. Jest to zjawisko polegające na utrzymaniu pełnej świadomości podczas snu. Doświadczający wie, że znajduje się w stanie snu, sam decyduje o tym jak przebiega jego sen, co się w nim pojawia i jakie podejmuje kroki. Stan ten u niektórych pojawia się naturalnie, jednak można go również wypracować.

Pierwszym najoczywistszym faktem jest konieczność zapamiętywania swoich marzeń sennych. Każdej nocy podświadomość wytwarza wiele obrazów i zdarzeń jednak nie zawsze są one zapamiętywane. Ową pamięć można sobie wypracować różnymi metodami. Jedną z nich jest zapisywanie każdego ranka wszystkiego, co pojawiło się w snach. Przyzwyczajenie umysłu do konieczności przelania na papier nocnego wspomnienia pozwala na wykształcenie nawyku. Najlepszym pomysłem jest umieszczenie obok łóżka dziennika snów, którym zazwyczaj jest zeszyt, aby od razu po przebudzeniu móc zapisać zapamiętane fragmenty, kiedy są one świeże i niezmącone wydarzeniami dnia. Po pewnym czasie wejdzie to w nawyk i automatycznie umysł zacznie zapamiętywać więcej snów. Oczywiście jest to podstawowy krok do osiągnięcia świadomego snu.

Istnieje wiele metod pozwalających na naukę doświadczenia takiego stanu. Jedną z nich jest wykonywanie w trakcie dnia czynności, do których należy się przyzwyczaić. Są to tak zwane testy rzeczywistości. Do takich testów należy np. sprawdzenie możliwości oddychania z zatkanym nosem, czy oglądanie swoich dłoni. Wykonując te czynności naturalnie w ciągu dnia, zostają przeniesione w fazę snu kiedy to przynoszą zupełnie odmienny efekt. Pozwala to na uświadomienie wyimaginowania rzeczywistości. Początkowo osoba śniąca uświadamiając sobie to, iż znajduje się w stanie snu przeżywa chwilowy szok. Często doprowadza on do przebudzenia, lub tak zwanego fałszywego przebudzenia. Istnieje wiele testów, z których ciężko wyłonić jeden najlepszy. Każdy inaczej przeżywa swój dzień i inaczej reaguje na czynności. Najlepiej dobrać odpowiedni indywidualnie. Dobrą decyzją jest stosowanie kilku testów co pozwoli w trakcie snu potwierdzić przypuszczenie.

Każdy inaczej przeżywa sny, dlatego też czas potrzebny na osiągnięcie świadomego śnienia jest różny i zależy od danej osoby. Najważniejsze to nie zrażać się po kilku nieudanych próbach. Wielu osobom najłatwiej osiągnąć ten stan poprzez usypianie z myślą o zapamiętaniu snu, czy zaśnięciu z zachowaniem świadomości. Są to jednak metody uznane za trudniejsze, chociaż jak w większości jest to kwestia indywidualna.

Świadome śnienie jest trudne do osiągnięcia, jednak możliwe do wypracowania. Końcowy efekt jest tak zniewalający, że nie warto się poddawać i próbować aż do skutku.

Dodaj komentarz