Kredyt obrotowy dla firm – co warto o nim wiedzieć?

Obecnie w ofertach banków można znaleźć mnóstwo ofert produktów finansowych, które mają posłużyć do sfinansowania różnych celów. Mowa tu nie tylko o ofercie dla osób prywatnych, ale także dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes. Jednym z takich kredytów jest kredyt obrotowy, który można przeznaczyć na wydatki związane z prowadzeniem działalności. Na czym polega tego typu zobowiązanie i co trzeba zrobić, aby je otrzymać? Podpowiadamy.

Czym jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy https://habza.com.pl/kredyt-obrotowy/ to forma finansowania bieżących wydatków przedsiębiorstwa. Tego typu zobowiązanie finansowe można podzielić na dwa rodzaje – kredyt obrotowy w rachunku bieżącym i kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Pierwszy rodzaj kredytu polega na tym, że bank ustala limit kredytowy na koncie, które należy do przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma w dowolnym momencie może skorzystać ze środków finansowych, które udostępnił jej bank. Należy jednak pamiętać przy tym, że wykorzystane pieniądze należy spłacić w odpowiednim czasie. W momencie, gdy na konto przedsiębiorstwa wpłyną pieniądze, to są one przeznaczane na spłatę limitu. Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym to zobowiązanie, które wymaga utworzenia nowego konta kredytowego, na którym znajduje się określona suma.

Na czym polega kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy jest z reguły zobowiązaniem krótkoterminowym, które przedsiębiorcy zaciągają na 12 miesięcy. Coraz więcej banków umożliwia jednak zaciąganie zobowiązań długoterminowych, z których przedsiębiorcy mogą korzystać przez kilka lat. Głównym celem kredytu obrotowego jest to, aby utrzymać płynność finansową firmy. Środki pozyskane w taki sposób można przeznaczyć na codzienne wydatki takie jak: opłacenie składek, wypłacenie pieniędzy pracownikom, zakup produktów i usług niezbędnych do prowadzenia działalności. Pieniądze z kredytu obrotowego są więc bardzo przydatne w codziennym życiu firmy i mogą ją wesprzeć podczas trudniejszych miesięcy np. poza sezonem.

Aby otrzymać tego typu kredyt, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie. Dotyczy to szczególnie młodych firm, które dopiero ugruntowują swoją pozycję na rynku. W przypadku starszych przedsiębiorstw, które mają dobrą zdolność kredytową dodatkowe zabezpieczenie może nie być wymagane. W ofertach niektórych miejsc można znaleźć też kredyty obrotowe bez zabezpieczeń dla nowych firm. Warto jednak pamiętać, że takie zobowiązanie może być kosztowne ze względu na ryzyko, które ponosi bank, udzielając pieniędzy.

Dodaj komentarz