Lodówka potrzebna w każdej kuchni

Jak większość urządzeń z których korzystają współczesne cywilizacje, chłodnie to także wynalazek ulepszony i unowocześniony jednak w dalszym ciągu zapożyczony od naszych bardzo dawno żyjących przodków. W najdawniejszych czasach ludzkość korzystała z najprostszych substancji chłodzących jakie do dziś są znane. A mianowicie ze śniegu, lodu czy zimnej wody. Lód stosowany był w Chinach już 5 tysięcy lat temu, co ciekawe Chińczycy używali go by schłodzić napoje pite na cesarskim dworze. Wikingowie, kiedy wyczuwali koniec zimy, zapasy żywności zakopywali razem z lodem, w ten sposób tworząc przydomowe lodówki.

Ciekawy sposób opatentowali także rzymianie którzy z gór śnieg i lód, który umieszczali w izolowanych słomą dołach, w ten sposób przedłużając czas przydatności do spożycia zapasów żywności. Ideę chłodzenia podchwycili również Persowie, którzy pod swoimi pałacami prowadzili kanały w których płynęła zimna woda, w ten sposób powstała pierwsza prymitywna klimatyzacja.

Pomysł rzymian okazał się być tym z którego ludzkość korzystała bardzo długo. Dopiero wybuch rewolucji przemysłowej spowodował chęć budowy maszyn wszelkiego zastosowania. I tak w roku 1862 pierwsza chłodziarka trafiła do sprzedaży. Współcześnie stosowane chłodnie to już urządzenia skonstruowane w pełni technicznej i fizycznej świadomości. Niska energochłonność, wytrzymałość i niezawodność to najważniejsze cechy które musi posiadać urządzenie stosowane na skalę przemysłową. Wszelkiego rodzaju zakłady produkujące przetwory owocowe nie mogły by dopuścić do tego aby ich żywność została skażona bakterią, mogłoby się tak stać gdyby w którymś z procesów chłodzenia zawiódł któryś z czynników powodując niepożądane wahanie temperatury.

Tak samo ważne jest aby szczególną dbałość producenci przykładali na innych etapach magazynowania i transportu wytworzonych mrożonek.  Nie odpowiedni sposób postępowania stwarza bowiem realną możliwość powstania w produktach bakterii i grzybów, których spożycie może powodować silne zatrucia, szczególnie u małych dzieci, których organizmy są szczególnie wrażliwe.  Pamiętajmy zatem aby dokładać wszelkiej staranności w mając do czynienia z takim rodzajem produktów.

Stojąc w kuchni przed lodówką pełną smakołyków, mamy olbrzymie szczęście że żyjemy w tak wygodnych czasach, gdzie nie musimy sobie zadawać trudu budowy wszelakich urządzeń samodzielnie. Posiadamy dostęp do sieci elektrycznej dzięki czemu możemy zasilić nasze domowe chłodnie.