Kim jest introwertyk?

Według popularnych, obiegowych opinii introwertyzm utożsamiany jest wręcz z aspołecznością. Ludzie sądzą, że osoby te nie lubią innych członków naszej społeczności, a czas wolny spędzają tylko i wyłącznie z samymi sobą. Introwertycy są przedstawiani jako osoby, które najchętniej nie wychodziłyby z własnych domów, na imprezach zachowują się zawsze w sposób wyważony i nieśmiały, a wszelką formę aktywności z innymi ludźmi uważają za bolesną. Czy tak jest naprawdę czy to tylko i wyłącznie niepotrzebny stereotyp?

Kim tak naprawdę jest introwertyk?
Wbrew panującym w naszym społeczeństwie stereotypom, introwertyk to nie jest osoba, która całkowicie odrzuca towarzystwo innych ludzi. Jest to po prostu człowiek, który co prawda lubi spotykać się ze swoimi znajomymi, ale ładuje swoje akumulatory będąc samemu. Spotkanie towarzyskie jest dla niego pewnego rodzaju wysiłkiem, a w samotności odpoczywa – z tego powodu czasami po prostu bardzo jej potrzebuje. Przeciwieństwem introwertyków są ekstrawertycy, którzy ładują swoje baterie wśród ludzi i mają zazwyczaj zdecydowanie większe zapotrzebowanie na spotkania, czasami wręcz najchętniej robiliby wszystko w towarzystwie innych. Nie jest więc prawda mówienie, że introwertycy są aspołeczni, bo byłoby to znaczne uproszczenie.

Introwertyk na imprezie!
Introwertycy lubią raz na jakiś czas wyjść na imprezę i pobawić się ze swoimi znajomymi. Spotkanie takie są dla nich przyjemnością, ale po prostu nie mogłyby stać się codziennością. Czują się oni przytłoczeni, kiedy dostają natłok propozycji wyjścia, muszą bowiem od czasu do czasu pobyć sobie w samotności i poczytać książkę albo obejrzeć serial. Introwertycy czasami na imprezach są nieco wycofani, szczególnie kiedy wkraczają w nowe dla siebie towarzystwo. Zawieranie nowych znajomości jest stosunkowo trudne, ponieważ zawsze jest to wewnętrzna walka z własną nieśmiałością i niepewnością. Introwertycy niezwykle rzadko wychodzą z inicjatywą, preferują raczej kiedy to ktoś inny rozpoczyna kontakt, tak jest im też z reguły o wiele łatwiej.

Introwertycy i ich przyjaźnie
Jak już zostało powiedziane, introwertycy z reguły mają problem z rozpoczęciem kontaktu, na początku są nim skrępowani. Źle czują się, kiedy zostają rzuceni na głęboko wodę np. kiedy idą do całkowicie nowego towarzystwa. Potrzebuje zdecydowanie więcej czasu, żeby komuś zaufać, a przede wszystkim żeby poczuć się przed kimś całkowicie swobodnie. Z tego powodu introwertycy z reguły mają jednego, dwóch, rzadziej kilku sprawdzonych przyjaciół. Ekstrawertycy mają tendencji do szybkiego zawierania nowych znajomości i otaczania się wianuszkiem ludzi. Introwertycy raczej trzymają się niewielkiego grona sprawdzonych ludzi, a co za tym idzie, rozwijają z nimi zdecydowanie głębsze i bardziej zaufane relacje. Jest to też powód, dla którego mocno przywiązują się do ludzi, a ewentualne zranienie przeżywają niezwykle boleśnie. Stworzenie przyjaźni przez introwertyka jest więc zdecydowanie bardziej pracochłonne i trudniejsze, ale najczęściej także trwalsze.

Dodaj komentarz